19 Temmuz Cum | Kırgızistan

KIRGIZİSTAN ORTA ASYA KÜLTÜR GEZİSİ

7 GECE / 7 GÜN
Kayıt Kapalı
KIRGIZİSTAN ORTA ASYA KÜLTÜR GEZİSİ

Saat & Yer

19 Tem 2019 19:00 – 26 Tem 2019 08:20
Kırgızistan, Kırgızistan

Etkinlik Hakkında

Program :

19 Temmuz 2019 Cuma günü saat 19.00 pm de SAW Havalimanında buluşuyoruz. Pegasus Hava Yollarının‘nın PC 702 sefer sayılı uçağı ile saat 21.05 pm ‘de Kırgızistan, Bişkek, Manas Havalimanı’na; Yaklaşık 5 saatlik bir uçuştan sonra, 20 Temmuz 2018 Cumartesi sabaha karşı saat 05.15 am de ulaşıyoruz. Gümrük işlemlerinden sonra otelimize hareket edip, odalarımıza yerleşiyor ve sabah kahvaltısına kadar dinleniyoruz.

1. GÜN ; 20 Temmuz 2019 / Cumartesi

Sabah saat 09.00 da sabah kahvaltısında buluşuyoruz. Bu gün Bişkek’teyiz. Kahvaltı sonrası fotoğraf makinalarımız yanımızda şehri dolaşmaya çıkıyoruz.

Başkent Bişkek, geniş çok şeritli yolları, çok yüksek olmayan binaları, büyük parkları ( yüz yıl önce planlanan ) ve sakin trafiği ile güzel bir kent. Özgürlük Meydanı’ndaki Tarih müzesini, Sanat Müzesini, Ünlü general Mikhail Frunze müzesini, Dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov anıtını, şehir merkezindeki Ala-Too meydanını, ve meşhur Osh Pazarı’nı dolaşıyoruz. Arada öğle yemeği. Milli kahraman Manas anısına inşa edilmiş parkı, Atatürk Caddesi’ni ve Atatürk Parkı’nı da gördükten sonra akşam yemeği için şehirde bizim damak tadımıza hitap eden restoranları bulacağız. Yemek sonrası gezimizi sonlandırıp otelimize dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

2. GÜN ; 21 Temmuz 2019 / Pazar

Sabah erken saatte kahvaltıda buluşuyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden aracımızla Bişkek’ten ayrılıyoruz ve Karakol şehrine yola çıkıyoruz.

Yolculuğumuz dünyanın en yüksek ve büyük ikinci gölü olan Issyk Kul Gölü ( Ilık Göl ) kuzey kıyısından olacak.

Yolculuk sırasında önce 10. Yüzyıldan Karahanlılar devletinden kalma tarihi Burana Kulesi mimari kompleksini ziyaret edeceğiz.

Burana Kulesi, Kırgızistan Tokmak şehri yakınlarında Karahanlı’ların başşehri Balasagun’daki bir kule. İpek yolu üzerinde bulunan Burana kulesi, Karahanlılar döneminde hem minare hem de gözetleme kulesi işlev görmüştür. Eski İpek yolu üzerinde bulunan el sanatları ürünlerinin satıldığı dükkanı ve oradaki atölye çalışmasını göreceğiz. Kulenin hemen yanında ufak bir müze bulunmakta. Orada Karahanlılar devleti hakkında bilgi sahibi olacağız.

Yolumuza devam ediyoruz bir başka şehre Cholpon Ata şehrine gidiyoruz. Cholpon Ata Issyk Kul gölü kıyısında yaz turizmi için merkez konumunda ve bölgenin yönetim merkezi. Burada çok eski tarih öncesi dönemde yapılmış “ kaya resimlerini “ ve şehir müzesini göreceğiz.

Issyk Kul gölü 182 km uzunluğunda ve kuzey güney doğrultusunda 60 km genişliğinde. Issık Gölü karlı dağların ortasında ve deniz seviyesinden 1600 mt yukarda. Gölün kuzeyi ziyaret ettiğimiz yer, turizm için önemli.

Issık Göl’ün kıyısında, suyun yaklaşık 5-10 m derinliğinde, 2500 yıllık bir uygarlığın kalıntıları var. Çok iyi korunmuş olan bu kalıntılar, çok büyük ve zengin bir şehrin varlığını gösteriyor.

Öğle yemeği Cholpon Ata’da Kırgız aile yanında yenilecek. Sonra yolumuza devam ediyor ve Karakol şehrine ulaşıyoruz. Yeşillikler içinde akar su kıyısındaki bir Guest House’da konaklayacağız. Yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama burada.

3. GÜN ; 22 Temmuz 2019 / Pazartesi

Sabah kahvaltısı sonrası yükseklerde çok güzel bir vadiye ulaşmak için kendi aracımızı bırakıp off - road yapacağımız bir başka araca biniyoruz. Dağların arasında 2400 mt yükseklerdeki

Attyn Arashan ( Altın Araşhan ) vadisine gidiyoruz. Yolculuğumuz sırasında yükseklerden gelen

Arashan nehri kıyısını takip ederek sürekli yükseliyoruz. Mola vereceğimiz eğlenceli bir yolculuktan sonra vadiye ulaşıyoruz.

Burada beyaz kar leoparların ve ayıların, doğal hayatın koruma altına alındığı bir alan bulunmakta. Termal suları olan, kışın ulaşımı olmayan ormanlık yemyeşil dağlar arasında bir vadi. Öğle yemeğini burada piknik şeklinde yiyeceğiz. Vadide dolaşıp fotoğraf çektikten sonra gene geldiğimiz yolu takip ederek kaldığımız Karakol şehrine kaldığımız Guest House’a geri dönüyoruz.

Akşam yemeği Dungan ailesi yanında. Onların kendilerine has akşam yemeğini yiyip fırsat olursa sohbet edeceğiz.

4. GÜN ; 23 Temmuz 2019 / Salı

Sabah kahvaltı sonrası Karakol şehrinde yaşayan müslümanların yaptığı Dungan Camisini ve Rus Ortodoks Kilisesini ve Karakol ziyaret edeceğiz. Şehrin merkezinde bulunan ve bir Japon - yerel halk girişimi olan mağazadan çeşitli hediyeler alabilirsiniz.

Şehirden ayrılıyor ve Issyk Kul gölü güney kıyısındaki yoldan devam ediyoruz. İlk durağımız

Jety -Oguz kayalıklarına gidiyoruz. Burası kendi içersinde kendine özgü efsanesi olan turistik bir yer. Burayı ziyaret ediyoruz ve bilgi alıyoruz.

Öğle yemeğini burada Jety-Oguz’da Kırgız bir ailenin yanında yiyeceğiz.

Yemek sonrası devamla Bokonbaev’e gidiyoruz. Burada Bokonbaev’e gelmeden önce Barskoon şelalesini göreceğiz.

Akşam Bokonbaev’de bir Guest House’da konaklayacağız. Akşam yemeği burada.

5. GÜN ; 24 Temmuz 2019 / Çarşamba

Sabah kahvaltısı sonrasında ayrılıp Son Kul gölüne yola çıkıyoruz. Yarım saatlik bir yolculuktan sonra ,yolda güzel bir süprizimiz olacak. Bir mola veriyoruz ve “ kartal ile avcılık “ konusunda bir gösteri izleyeceğiz. Kartalları yetiştiren ve onlarla ava çıkan bir ustadan bu konu ile ilgili bilgi alacağız ve bir gösteri izleyeceğiz.

Yolumuza devam ediyoruz öğle yemeği Kyzyl Tu köyünde gene Kırgız aile yanında olacak.

Yemek sonrası yolculuğumuz Issyk Kul gölü güney kıyısındaki yoldan Kochkor yerleşim yerine ulaşıyoruz. Burada keçe halı yapımı ile ilgili bir gösteri izleyeceğiz. Keçe halı kullanımı Orta Asya’da göçebe kavimlerde ve kırsal yaşamda çok önemli. Bu halıların bir çok örneğini Bişkek’te müzede de göreceğiz. Önemli bir yerel kültür.

Buradan yolumuza devamla Son Kul gölü kıyısına gidiyoruz. Yolda 3500 mt yüksekte çay kahve molamız olacak. Derin vadilerden geçeceğiz ve kırsal yaşamı gözlemleyeceğiz.

Son Kul gölü deniz seviyesinden 3016 mt yukarda dağ otlakları, tepeler ile çevrili. Sadece yazın ulaşım olanağı var. Haziran sonu , Eylül ortası. Ülkenin ikinci büyük kapalı havza gölü.

Burada konaklamamız Orta Asya göçebe kavimlerinin geleneksel kubbe şeklindeki yurt çadırlarında olacak. Yaşamda bir farklılık.

Göl kıyısında çobanların sayısız yurt çadırları var ve sürüleri burada yayılmış durumda. Yılkı atlarını, yak sürülerini göreceğiz.

İnanılmaz bir doğa, dinginlik ve huzur. Konaklama yurt çadırlarında akşam yemeği burada.

İsteyenler akşam gün batarken ve sabah kahvaltısı öncesinde inanılmaz sakinlik içinde

fotoğraflarını çekebilir.

6. GÜN ; 25 Temmuz 2019 / Perşembe

Sabah kahvaltısı sonrası öğleye kadar serbest zaman. Kahvaltı sonrası isteyenler burada at binebilir, göl kıyısında yürüyüş yapabilir.

İsteyenler burada bir ata binme deneyimi yaşayabilir. Ata binme eğitimi ve deneyimi için ekibimiz hazır olacak. Yaşamda farklı bir deneyim.

Aracımızla göl kıyısında ufak bir gezimiz olacak.Öğle yemeği sonrasında Bişkek’e yola çıkıyoruz. Önce Kochkor şehrine oradan Bişkek’e ulaşıyoruz.

Bişkek’ te otelimize yerleşme ve akşam birlikte grup veda yemeğimiz var.

7. GÜN ; 26 Temmuz 2019 / Cuma

Bu gün ayrılış günümüz. Sabah çok erken otelimizden ayrılıyoruz ve saat 03.45 am da Manas Havaalanı’nda bulunacak şekilde programımızı yapıyoruz. Pegasus Hava Yollarının PC 701 sefer sayılı uçağı ile saat 06.20 am ‘de İstanbul’a uçuyor ve saat 08.50 am ‘de İstanbul’a SAW ulaşıyoruz. Yolculuğumuzun sonu.

FİYAT : 1075 USD

Açıklama ; Bişkek'te ve Konuk evlerinde iki kişilik odada tek kişi konaklama ücretidir. Yurt çadırlarında konaklama 2 kişi olarak eğer grup kalabalık olursa 3 kişi olarak yapılacaktır.

Bişkek'te tek kişi konaklama farkı 80 USD

TUR FİYATINA DAHİL HİZMETLER

* Tüm program boyunca turistik araç ile ulaşım ve geziler. Off Road gezisi ulaşımı.

* Bişkek’te ilk gün akşam ve son gün öğle yemeği haricindeki tüm yerlerde konaklama + kahvaltı + öğle ve akşam yemekleri

* Bişkek’te 3 yıldızlı otelde konaklama

* Bişkek haricindeki tüm yerlerde konaklamalar Guest House ve geleneksel yurtlarda yapılacaktır.

* Doğal yaşamın içersindeki aktiviteler ve gösteriler

* Yerel rehberlik hizmetleri, ingilizce ve türkçe

* İsteyenler için kırsal alanda internete ulaşımı sağlamak ve iletişim için yerel sim kart temin edilecektir. katılımcıların kendi veya ikinci / yedek cep telefonunda kullanılabilir. Limitli kontör yüklüdür. İsteyenler kendisi ücret karşılığı ayrıca kontör yükleyebilir.

* Seyahat sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR

* İlk gün akşam yemeği ve son gün öğle yemeği ve yemeklerde alınacak alkollü içkiler, meşrubatlar

* Bişkek’te ilk gün akşam yemeği ve son gün öğle yemeği

* 15-TL yurtdışı çıkış pulu

* Kişisel her türlü harcamalar

* İstanbul - Bişkek - İstanbul uçak bileti.

UÇUŞ BİLGİLERİ :

Gidiş ; 19 Temmuz 2019 Cuma akşamı Pegasus havayollarının PC 702 No’lu seferi ile

21.05 pm de SAW’dan Bişkek’e hareket. Yaklaşık 5 saatlik uçuş sonrası 20 Temmuz 2018 saat

05.15 am gibi Bişkek havaalanına varıyoruz.

Dönüş ; 26 Temmuz 2019 Cuma Pegasus hava Yollarının PC 701 No’lu seferi ile sabah

05.35 am de hareketle Bişkek -İstanbul yolculuğu ve saat 08.15 am ’de SAW Havalimanına varış. Uçuş süresi yaklaşık 5 saat.

Bu Etkinliği Paylaş