25 Ekim Cum | Beyrut

LÜBNAN, BEYRUT GEZİSİ

25 Ekim Cuma 2019 / 29 Ekim Salı 2019 ( 29 Ekim tatilinde) 4 Gece konaklama / Tam 3 gün gezi, eğlence
Kayıt Kapalı
LÜBNAN, BEYRUT GEZİSİ

Saat & Yer

25 Eki 2019 23:20 – 29 Eki 2019 08:00
Beyrut, Beyrut, Lübnan

Etkinlik Hakkında

Program ;

Beyrut şehir içi gezisi için 1 Gün , Beyrut dışı yerlerin gezisi için 2 gün olacak. İlk gün dışarda sonraki gün Beyrut’ta, son gün gene dışarda olacağız. Pazar günleri Beyrut daha güzel o zamanı bu güzel şehre, Beyrut’ta ayırdık.

Bu seyahatimizde ünlü Lübnan mutfağını ve değişik şeyleri tatmak gerektiğini düşünerek otelde alacağımız kahvaltı dışında herkesi serbest bıraktık. Öğle ve akşam yemekleri herke-sin kendi isteğine göre olacak. O nedenle seyahati oda + kahvaltı olarak planladık.

Şehrin merkezinde olacağımız için her türlü restorana ulaşım çok yakın. Eğer istenirse akşam belirli restoran veya gece kulübüne gidiş için önceden rezervasyon yaptırabiliriz. Beyrut ge-celeri çok meşhur. Eğlencesi de.

Hava durumu ortalama 26* - 27 * civarında olacak, soğuk değil. Bize göre çok güneyde olduğu için mevsim ve sıcaklık çok uygun, bir sorun olmayacak.

25 Ekim 2019 Cuma Pegasus havayollarının PC 757 sefer sayılı uçuşu ile

SAW ‘dan kalkış 23.30 pm ve Beyrut’a varış 01.20 am 26 Ekim 2019 Cumartesi gecesi erken saatte olacak. Hava alanından aracımızla 4 gece konaklayacağımız otelimize geçiyoruz.

1. Gün / 26 Ekim Cumartesi ; Jeitta Grosso , Biblos ve Harissa

Sbah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında ; Aracımızla Beyrut dışına hareket ediyoruz.

Jeitta Grosso Mağarası ; Burada ilk durağımız dünyanın en büyük kireç taşı mağaraları ara-sında yer alan Jeitta mağaraları oluyor. Jeitta mağaraları aşağı ve yukarı olmak üzere iki mağaradan oluşuyor.

Biblos kenti ; Jeitta Grosso mağaralarından sonraki durağımız olan Biblos’a giderken yolu-muz Cunya’dan geçecek. Beyrut’a 15 km uzaklıkta olan bu şehir turistlerin uğrak yeri. Böl-genin en büyük kumarhanesi olan Casino du Liban burada bulunuyor. Hıristiyan ağırlıklı bir bölge olduğu çevredeki kiliselerden belli oluyor. Marouni Başpiskoposu da burada yaşıyor.

Biblos sonrası son durağımız olan Harissa’ya ulaşmadan yol üstündeki Makhlouf sur Mer’de Yemek yiyeceğiz ; Lübnan mezelerinin ve paellayı andıran safranlı, bademli, üzümlü ve kaysılı pilav ile servis edilen balık yemeği çok ünlü.

Harissa ; Bu keyifli yemeğin ardından Meryam Ana heykeli ile Lübnan bayrağındaki sedir ağacını andıran mimarisi ile Hz. Meryem Bazilikası’nın bulunduğu Harissa Dağı’na gidece-ğiz. Buraya otobüs veya teleferik ile çıkılabiliyor. Teleferikle çıkacağız. Bu seçimde teleferi-ğin tam 15 dakikalık bir manzara ziyafeti vaat ettiği dikkate alınmalı. Beyrut düğünlerinin bir bölümü burada. Çiftler mutlaka ziyaret ediyorlar.

Bu ziyaret sonrası Beyrut’a otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde . Akşam için serbest zaman.

2. Gün / 27 Ekim Pazar ; Beyrut gezisi ;

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında aracımızla bu gün Beyrut’u gezmeye başlıyoruz.

Tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan Beyrut; zaman içerisinde Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Araplar ve Osmanlılar gibi birçok kültüre ev sahipliği yapmış. Lübnanlılar için gurur kaynağı olan bu kozmopolit tarih nedeniyle kültürel açıdan oldukça zengin bir yerleşim.

Şehirde çok çeşitli dini topluluk bulunuyor. Beyrut’ta Sünni/Şii Müslüman, Ermeni/Rum/ Ma-runi Katolik, Ortodoks ve Protestan gibi birçok dine mensup insanla karşılaşacağız.

1975-1990 arası yaşanan çok önemli ve acılı bir iç savaş sonucunda epeyce tahrip olan şe-hir, Savaş’tan sonra yeniden inşa edilerek restore ve modernize edilmiş. Şehirdeki bazı bina-larda iç savaşın yol açtığı tahribatları hala görmek mümkün.

6 milyon nüfuslu Lübnan’ın 2,5 milyonu Beyrut’ta yaşamaktadır.

Beyrutta iki günlük gezimiz sırasında ;

Mohammed Al- Amin camisini, Beyrut Ulusal Müzesini, Sursock Müzesini , Parlemento bina-sını, Roma Hamamı kalıntılarını, Al- Omari camisini, Muhteşem limanı ve Zaitunay Bay’ı, Pi-geon Rocks ( Güvercin Kayalıklarını ) , şehrin güzel bir merkezi Downtown’ı , Burj Hammud Ermeni Katolik toplumun yaşadığı mahalleyi, Hıristiyanların yaşadığı Ashrafieh mahallesini , Müslümanların yaşadığı Hamra semtini ve ara sokaklardaki grafitileri ve çok ünlü Cor-nishe’i , Osmanlı Saat Kulesini, 18 ve 19 yüzyıllarda yapılmış kiliseleri, Amerikan Üniversitesi’ni oradan unutulmaz manzarayı, Başbakan Refik Hariri’nin mezarını , şehrin en büyük meydanı olan Şehitler Meydanını ve ortasındaki heykeli göreceğiz.

Halkın arasına ve Beyrut’un yaşamına karışıp o muhteşem havayı soluyacağız.

Konaklama Beyrutta otelimizde.

3. Gün / 28 Ekim Pazartesi ; Baalbek, Bekas Vadisi, Zahle

Bu gün gene Beyrut dışındayız.

Beyrut dışına dünyaca ünlü ve Unesco mirası listesinde bulunan Baalbek harabelerine gidi-yoruz.

Önce Aanjar’a , sonra Bekaa vadisi , Baalbek harabeleri ve dönüşte Zahle, Chateau Ksara Şarap firması, şarap tadım turu yapıyoruz.

Baalbek Beyrut’a yaklaşık 75 km uzaklıkta. Buraya ulaşmak için meşhur Bekaa Vadisi’nden geçiliyor. Burası çok önemli tarihi olaylara tanıklık etti.

Bu tarihi tapınaklara ulaşmadan önce Ermeni yerleşim alanı olan Aanjar’da bir mola vere-ceğiz. Burada 1940 yılında keşfedilen ve 7. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen tarihi şehri ziya-ret edeceğiz. Anjar’daki kısa moladan sonra birkaç güvenlik şeridini geçerek Roma döne-minde Heliopolis olarak adlandırılan tarihi Baalbek’e ulaşacağız.

Jüpiter Baal Tapınağı, Büyük Mahkeme, Baküs Tapınağı antik kentte ayakta kalmayı başar-mış yapılar olarak görülüyor. Şehir Fenikeliler tarafında M.Ö. 1100 yılında inşa edilmiş. Yu-nanlılar tarafından Güneş şehir diye adlandırılıyor.

Bu tapınakların yapımında kullanılan yaklaşık 2000 ton ağırlığındaki sütunların, o çağın ko-şulları içersinde nasıl bulunduğu ve nasıl tapınakların yapıldığı ayrı ciddi bir araştırma ko-nusu. Baalbek Tapınağı ziyaretinden sonra ise değişik mavi mimarisi ile Şii Camii de ziyaret edilmeyi hak ediyor.

Oradan hareketle Zahle’ye Chateau Ksara’ya şarap tadımı için gidiyoruz. Chateau Ksara 1857 den beri şarap üretimi yapıyor. Bölgenin en büyük, en eski ve ticari işletmesi. Önce tanıtım filmi sonra şarap mahzenleri dolaşılması ve şarap tadımı bizi bekliyor.Sonrasında Beyrut’a otelimize dönüyoruz. Akşam serbest zaman.

4. Gün / 29 Ekim Salı : Salı sabahı çok erken havaalanına gidiyoruz.

29 Ekim 2019 sabahı Pegasus hava yollarının PC758 sefer sayılı uçuşu ile

Beyrut kalkışımız 05.00 am ve İstanbul’a SAW varış 08.00 am.

Gezimizin sonu.

————————————————————————

Tur Ücreti ; 580 USD İki kişilik odada tek kişi konaklama ücreti

Tek kişi konaklama farkı ; 220 USD

Tur ücretine dahil olanlar

4* Otelde 4 Gece konaklama oda + kahvaltı

Hava alanı otel transferleri ve şehir dışı iki gün ve şehir içi bir gün ulaşım.

İngilizce türkçe rehberlik ( yerel )

Tüm tarihi yerler ve müzeler giriş ücretleri

Seyahat sigortası

Tur ücretine dahil olmayanlar ;

İstanbul - Beyrut - İstanbul uçak bileti Önerilen Pegasus Hava yolları.

Öğle ve akşam yemekleri isteğinize bağlı

Şahsi isteğe bağlı Extra harcamalar

Yurt dışı çıkış pulu

Bu Etkinliği Paylaş