17 Nisan Cum | Beyrut

LÜBNAN, BEYRUT GEZİSİ MUHTEŞEM BİR TARİH VE ÜLKE

3 Gece konaklama / Tam 3 gün gezi, eğlence
Kayıt Kapalı

Saat & Yer

17 Nis 2020 18:30 – 21 Nis 2020 00:10
Beyrut, Beyrut, Lübnan

Etkinlik Hakkında

LÜBNAN, BEYRUT GEZİSİ 

MUHTEŞEM BİR TARİH VE ÜLKE 

                                                                                                                                                                  Operatöre Sorun 

Program Özellikleri ; 

Zamanı                       :  17 Nisan Cuma 2020 / 20 Nisan Pazartesi 2020  

Süresi                         :   3 Gece konaklama / Tam 3 gün gezi, eğlence ;   

17 Nisan Cuma akşam gidiş / 18 Nisan Cumartesi / 19 Nisan Pazar / 20 Nisan Pazartesi gezi ve akşam dönüş 

Güvenlik                    :  En iyi seviyede. Avrupa’dan sürekli kültür turları gelmekte. Özgür bir ülke  

Vize                           :  Vize istenmiyor.  

Ulaşım                       :  THY ile Uçakla 1 saat 50 Dk. Lübnan’da araçla gezilecek. 

Neden gitmeli            :  5 Bin yıllık Fenikelilere , Romalılara , Osmanlıya dayanan bir tarih ve dünyanın en eski ticaret merkezi.  Çeşitli dini ve etnik topluluklar ve bunların birlikte yaşa-masından doğan bir yaşam kültürü, zenginlik.  

Orta Doğu’nun en önemli olaylarının yaşandığı yerlerden biri ve tarihi eserlerle dolu bir ülke. Dünyaca ünlü bir mutfak kültürü, bize çok yakın ve damak tadımıza uygun. 

Orta Doğu’nun Paris’i ve eğlence mekanı. Hava şartları gidilecek tarihlerde çok uygun. 

Konaklama                :  3 Gece boyunca Beyrut’ta olacak. Otel değiştirme yok. Beyrut’un merkezinden her yere gideceğiz. Bir kere valizlerinizi açıp , kapatacaksınız. 

Grup katılımcı sayısı   : 12 - 14 Katılımcı 

Extra uygulaması       :  Yok

Program bilgileri ;  

Beyrut şehir içi gezisi için 1 Gün , Beyrut dışı yerlerin gezisi için 2 gün olacak. İlk  gün dışarda sonraki gün Beyrut’ta, son gün gene dışarda olacağız. Pazar günleri Beyrut daha güzel o zamanı bu güzel şehre, Beyrut’ta ayırdık.  

Bu seyahatimizde ünlü Lübnan mutfağını ve değişik şeyleri tatmak gerektiğini düşünerek otelde alacağımız kahvaltı dışında herkesi serbest bıraktık. Öğle ve akşam yemekleri herke-sin kendi isteğine göre olacak. O nedenle seyahati oda + kahvaltı olarak planladık.  

Şehrin merkezinde olacağımız için her türlü restorana ulaşım çok yakın. Eğer istenirse akşam belirli restoran veya gece kulübüne gidiş için önceden rezervasyon yaptırabiliriz. Beyrut ge-celeri çok meşhur. Eğlencesi de. 

Hava durumu ortalama 26* - 27 * civarında olacak, soğuk değil. Bize göre çok güneyde olduğu için mevsim ve sıcaklık çok uygun, bir sorun olmayacak. 

Program şöyle ; 

Gidiş   ;  

17 Nisan 2020  Cuma  Türk Hava havayollarının TK826  sefer sayılı uçuşu ile  

İstanbul Hava Alanın‘dan kalkış 18.45 pm ve Beyrut’a varış 20.40 pm de olacak. Hava ala-nından aracımızla 3 gece konaklayacağımız otelimize geçiyoruz.  

1. Gün / 18 Nisan Cumartesi  ;      Jeitta Grosso , Biblos ve Harissa 

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında ; Aracımızla Beyrut dışına hareket ediyo-ruz. 

Jeitta Grosso Mağarası ;  Burada ilk durağımız dünyanın en büyük kireç taşı mağaraları ara-sında yer alan Jeitta mağaraları oluyor. Jeitta mağaraları aşağı ve yukarı olmak üzere iki mağaradan oluşuyor.  

Biblos kenti ;  Jeitta Grosso mağaralarından sonraki durağımız olan Biblos’a giderken yolu-muz Cunya’dan geçecek. Beyrut’a 15 km uzaklıkta olan bu şehir turistlerin uğrak yeri. Böl-genin en büyük kumarhanesi olan Casino du Liban burada bulunuyor. Hıristiyan ağırlıklı bir bölge olduğu çevredeki kiliselerden belli oluyor. Marouni Başpiskoposu da burada yaşıyor. 

Biblos sonrası son durağımız olan Harissa’ya ulaşmadan yol üstündeki Makhlouf sur Mer’de Yemek yiyeceğiz ;  Lübnan mezelerinin ve paellayı andıran safranlı, bademli, üzümlü ve kaysılı pilav ile servis edilen balık yemeği çok ünlü. 

Harissa ;   Bu keyifli yemeğin ardından Meryam Ana heykeli ile Lübnan bayrağındaki sedir ağacını andıran mimarisi ile Hz. Meryem Bazilikası’nın bulunduğu Harissa Dağı’na gidece-ğiz. Buraya otobüs veya teleferik ile çıkılabiliyor. Otobüsle çıkıp, Teleferikle ineceğiz. Bu se-çimde teleferiğin tam 15 dakikalık bir manzara ziyafeti vaat ettiği dikkate alınmalı. Beyrut düğünlerinin bir bölümü burada. Çiftler mutlaka ziyaret ediyorlar. 

Bu ziyaret sonrası Beyrut’a otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde . Akşam için serbest zaman. 

2. Gün / 19 Nisan Pazar ;   Beyrut şehir içi gezisi ; 

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında aracımızla bu gün Beyrut’u gezmeye baş-lıyoruz. 

Tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan Beyrut; zaman içerisinde Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Araplar ve Osmanlılar gibi birçok kültüre ev sahipliği yapmış. Lübnanlılar için gurur kaynağı olan bu kozmopolit tarih nedeniyle kültürel açıdan oldukça zengin bir yerleşim. 

Şehirde çok çeşitli dini topluluk bulunuyor. Beyrut’ta Sünni/Şii Müslüman, Ermeni/Rum/ Ma-runi Katolik, Ortodoks ve Protestan gibi birçok dine mensup insanla karşılaşacağız.  

1975-1990 arası yaşanan çok önemli ve acılı bir iç savaş sonucunda epeyce tahrip olan şe-hir, Savaş’tan sonra yeniden inşa edilerek restore ve modernize edilmiş. Şehirdeki bazı bina-larda iç savaşın yol açtığı tahribatları hala görmek mümkün. 

6 milyon nüfuslu Lübnan’ın 2,5 milyonu Beyrut’ta yaşamaktadır.  

Beyrutta iki günlük gezimiz sırasında ; 

Mohammed Al- Amin camisini, Beyrut Ulusal Müzesini, Sursock Müzesini , Parlemento bina-sını, Roma Hamamı kalıntılarını, Al- Omari camisini, Muhteşem limanı ve Zaitunay Bay’ı, Pi-geon Rocks ( Güvercin Kayalıklarını ) , şehrin güzel bir merkezi Downtown’ı , Burj Hammud Ermeni Katolik toplumun yaşadığı mahalleyi, Hıristiyanların yaşadığı Ashrafieh mahallesini , Müslümanların yaşadığı Hamra semtini ve ara sokaklardaki grafitileri ve çok ünlü Cor-nishe’i , Osmanlı Saat Kulesini, 18 ve 19 yüzyıllarda yapılmış kiliseleri, Amerikan Üniversitesi’ni oradan unutulmaz manzarayı, Başbakan Refik Hariri’nin mezarını , şehrin en büyük meydanı olan Şehitler Meydanını ve ortasındaki heykeli göreceğiz.  

Halkın arasına ve Beyrut’un yaşamına karışıp o muhteşem havayı soluyacağız.  

Konaklama Beyrutta otelimizde. 

3. Gün / 20 Nisan Pazartesi ;  Baalbek, Bekaa Vadisi, Zahle 

Bu gün son günümüz gene Beyrut dışındayız. 

Beyrut dışına dünyaca ünlü ve Unesco mirası listesinde bulunan Baalbek harabelerine gidi-yoruz. 

Önce Aanjar’a , sonra Bekaa vadisi , Baalbek harabeleri ve dönüşte Zahle, Chateau Ksara Şarap firması, şarap tadım turu yapıyoruz. 

Baalbek Beyrut’a yaklaşık 75 km uzaklıkta. Buraya ulaşmak için meşhur Bekaa Vadisi’nden geçiliyor. Burası çok önemli tarihi olaylara tanıklık etti. 

Bu tarihi tapınaklara ulaşmadan önce Ermeni yerleşim alanı olan Aanjar’da bir mola vere-ceğiz. Burada 1940 yılında keşfedilen ve 7. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen tarihi şehri ziya-ret edeceğiz. Anjar’daki kısa moladan sonra birkaç güvenlik şeridini geçerek Roma döne-minde Heliopolis olarak adlandırılan tarihi Baalbek’e ulaşacağız.   

Jüpiter Baal Tapınağı, Büyük Mahkeme, Baküs Tapınağı antik kentte ayakta kalmayı başar-mış yapılar olarak görülüyor. Şehir Fenikeliler tarafında M.Ö. 1100 yılında inşa edilmiş. Yu-nanlılar tarafından Güneş şehir diye adlandırılıyor. 

Bu tapınakların yapımında kullanılan yaklaşık 2000 ton ağırlığındaki sütunların, o çağın ko-şulları içersinde nasıl bulunduğu ve nasıl tapınakların yapıldığı ayrı ciddi bir araştırma ko-nusu. Baalbek Tapınağı ziyaretinden sonra ise değişik mavi mimarisi ile Şii Camii de ziyaret edilmeyi hak ediyor. 

Oradan hareketle Zahle’ye Chateau Ksara’ya şarap tadımı için gidiyoruz. Chateau Ksara 1857 den beri şarap üretimi yapıyor. Bölgenin en büyük, en eski ve ticari işletmesi.  Önce tanıtım filmi sonra şarap mahzenleri dolaşılması ve şarap tadımı bizi bekliyor.Sonrasında Beyrut’a dönüyoruz.  

Dönüş uçağımız Beyrut Hava alanından 22.10 pm de. THY nın  TK827 sefer sayılı uçuşu ile havalanıyoruz. İstanbul hava alanına ulaşma saatimiz 00.10 am de 21 Nisan 2020 Salı ge-cesi. 

Gezimizin sonu.  

———————————————————————— 

Gezi Ücreti                           ;    570 USD   İki kişilik odada tek kişi konaklama ücreti 

Tek kişi konaklama farkı  ;     150 USD 

Gezi ücretine dahil olanlar 

4* Otelde 3 Gece konaklama oda + kahvaltı  

Hava alanı otel transferleri ve şehir dışı iki gün ve  şehir içi bir gün ulaşım. 

İngilizce türkçe rehberlik ( yerel ) 

Tüm tarihi yerler ve müzeler giriş ücretleri 

Seyahat sigortası 

Gezi ücretine dahil olmayanlar ; 

İstanbul - Beyrut - İstanbul uçak bileti  Önerilen Türk Hava yolları. 

Öğle ve akşam yemekleri isteğinize bağlı 

Şahsi isteğe bağlı Extra harcamalar 

Yurt dışı çıkış pulu 

Harcamalarınız toplamı ne kadar olacak ; 

Seyahat temel giderleri   580 USD +  Uçak bileti yaklaşık 303  USD / Toplam  =  883 USD  

Diğer harcamalar öğle ve akşam yemekleri sizlere ve isteklerinize bağlı.  

Her zaman olduğu gibi belirtilenler dışında extra uygulaması yok. 

UÇUŞ BİLGİLERİ :  

Gidiş ;   17 Nisan  2020 Cuma akşamı THY  TK826  sefer sayılı uçuşu ile  İstanbul  havaalanın-dan 18.45 pm de uçuyoruz. Beyrut  Havaalanına varışımız 20.40 pm de olacak.  Seyahat süresi 1 saat 55 dk. 

Dönüş ;   20 Nisan 2020 Pazartesi akşam THY’nın TK827  sefer sayılı uçuşu ile Beyrut Havaala-nından kalkış saati 22.10 pm de ve İstanbul havaalanına varış saati 21 Nisan 2020 Salı 00.10 am olacak. Seyahat süresi 2 saat. 

Saatler yerel saattir. 

                                                                                                                                                                      Operatöre Sorun 

Bu Etkinliği Paylaş