03 Ekim Per | Özbekistan

ÖZBEKİSTAN ORTA ASYANIN ENGİN TARİH VE KÜLTÜRÜNE YOLCULUK

10 Gece / 10 Gün Orta Asya’nın kültürel mirası ve birikimi en yüksek ülkesi. Timur’un memleketi. Bu seyahat süresince Özbekistan’daki tarihi açıdan çok önemli 10 Farklı şehir ziyaret edilecek
Kayıt Kapalı
ÖZBEKİSTAN ORTA ASYANIN ENGİN TARİH VE KÜLTÜRÜNE YOLCULUK

Saat & Yer

03 Eki 2019 18:00 – 13 Eki 2019 22:00
Özbekistan, Özbekistan

Etkinlik Hakkında

Program :

1.GÜN : 03 Ekim 2019 CUMA İSTANBUL – TAŞKENT HAREKET

İstanbul Atatürk Hava Limanından, Taşkent’e ; Türk Hava Yollarının TK370 sefer sayılı uçuşu ile uçuyoruz. Taşkent’e varışımız 03 Ekim 2019 Perşembe günü akşam üzeri 18.35 pm’ de uçuyoruz. Taşkent’e varışımız

04 Ekim Cuma gece yerel saatle 01.05 am’ de

2.GÜN: 04 Ekim CUMA TAŞKENT

Sabah kahvaltımızı 09.30 am da tamamlamış olarak hazır oluyoruz. Daha sonra Taşkent

gezimiz başlıyor. Şehir 3 milyona yaklaşan nüfusu ile Orta Asya’nın nüfus bakımından en büyük şehri. Şehri dolaşmaya başlıyoruz.

Taşkent’te bulunan Barak Han Medresesi, Kökeldaş Medresesi, Kaffal Şaşi Türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal

mushafı'nın ziyaret edilmesi, Çor Su pazarı , ki burası Orta Asya’nın sert ve kuru tozlu ikliminden korunmak için büyük kubbeli binalar şeklinde yapılmıştır, Emir Temur meydanı ve müzesi, Bağımsızlık meydanı, 15. Yüzyılda Türk Dili ve Edebiyatının oluşmasında önemli rol oynayan şair ve yazar Alişir Nevai Tiyatrosu ( dışardan ), Abul Kasim Medrese’si , Tarih Müzesi, Sanat Müzesi, Hoca Akhrar Camisini ziyaret ediyoruz.

Gezi süremiz tam gün. Akşam yemeği dışarda bir restoranda.

Geceleme otelimizde Taşkent’t

3.GÜN: 05 Ekim CUMARTESİ TAŞKENT – TERMEZ

Bu gün Termez şehrine geçiyoruz. Sabah 07.00 -08.30 am kahvaltı sonrası eşyalarımızla

otelimizden ayrılıyoruz. Taşkent hava alanına geçiyoruz.

Özbekistan hava yollarının HY069 No’lu uçuşu ile saat 10.15 am de Termez için havalanıyoruz.

Termez’e 11.35 am de ulaşıyoruz. Karşılanma ve otelimize geçiş. Eşyalarımızı bıraktıktan sonra

şehir turuna başlıyoruz.

Termez Afganistan sınırında ve burada iki ülke sınırını ünlü Amuderya / Ceyhun nehri çiziyor. Orta Asya boyunca uzanan nehir 2540 km uzunluğunda farklı ülkelerden geçip sonuçta Aral gölüne dökülüyor.

Termez tarihi MÖ 6. Yüzyıla kadar gidiyor. Şehre ismini Büyük İskender’le birlikte gelen Yunanlılar vermişler. Termez ( Yunanca’da Termos ) Özbekistan’ın en sıcak şehri. Erken dö-nem Budizm merkezi. Daha sonra İslami bir merkez olmuş. Cengiz Han tarafından yakılıp,yıkılmış.

Modern Termez tarihi şehrin bir kaç km yakınında. Önemli tarihi İslami ve Budist merkez ko-numunda.

Burada kalacağımız bir gün içersinde aşağıdaki yerleri ziyaret edeceğiz. Kokildor- Ota Khanaka türbesini, Kırk Kız kalesini, Salamani Sultanlarının yazlık sarayını, Sultan Saodat mozolesini, Budist stupası Zurmala’yı, Budist arkeolojik siteleri Kara Tepe’yi ve Fayaz Tepe’yi, Al- Hakim at Termezi mozolesini gezeceğiz. Termez tarihi, burada yaşamış uygarlıklar, yaratılan eserler

hakkında bilgi alacağız.

Akşam yemeği ve geceleme Termez’de otelimizde.

Not ; Kara- tepe ziyareti için sınır güvenlik komitesinden izin alınacaktır.

4.GÜN: 06 Ekim PAZAR TERMEZ -SEMERKANT

Bu sabah otelimizde 07.00 - 08.00 am erken kahvaltı yapıyoruz. Eşyalarımız topluyoruz.

08.30 am 120 km mesafedeki Shurchi şehrine Dalvarzin Tepa yerleşim yerine gidiyoruz. Daha sonra tekrar Termez şehrine dönüyoruz. Dönüşte yolda Makedon köyünü ve Büyük İskender köprüsünü göreceğiz. Daha sonra Termez’de Jankurgan Minaresini, Kampu- Tepe kalesini göreceğiz. Devamla Termez Şehri Arkeoloji Müzesini göreceğiz.

Bu gün trenle Semerkant şehrine geçiyoruz. Termez’den akşam üzeri 18.50 pm treni ile ha-reket ediyoruz. Yolculuğumuz gece olacak. CV class kompartımanda 2 kişi olacak

şekilde seyahat edeceğiz.

Semerkat’a ulaşma saatimiz gece 04.00 am de olacak. Semerkant’ta trenden iniyoruz ve bizi bekleyen aracımızla otelimize geçiyoruz.

Akşam yemeği trende kumanya şeklinde olacak.

Geceleme Semerkant’ta otelimizde.

5.GÜN: 07 Ekim PAZARTESİ SEMERKANT

Tren yolculuğu nedeniyle bu gün programa biraz geç zamanda başlayacağız.

Otelde sabah kahvaltısının ardından Semerkant şehrini gezmeye başlıyoruz.

14 ve 15. Yüzyıllarda Cengiz’in yıktığı , Timur’un ise yeni baştan yaptırdığı muhteşem bir şehir.

İpek yolunun masalsı şehirlerinden bir tanesi. Timur imparatorluğunun başkenti.

Bu gün Registan meydanını ve burada bulunan üç medreseyi, Günümüzde hala dünyadaki bilime ışık veren buluşların yapıldığı Semerkant şehrinde bulunan Uluğ Bey medresesini, Sirdar medresesini ziyaret edeceğiz.

Daha sonra otelimize dönüyoruz. Serbest zaman.

Geceleme Semerkant’ta otelimizde.

6.GÜN: 08 Ekim SALI SEMERKANT

Otelde sabah kahvaltısının ardından Semerkant şehrini gezmeye başlıyoruz. Şehir ipek yolu

üzerindeki en önemli ticaret merkezlerinden bir tanesi.

Tilla Kari Medresesi, Bibi Hanım Türbesi, Şahi Zinda Türbesi, Ruhabad Türbesi, Hazret Hızır camii ve Hazret Daniyar Türbesi’nin ziyaret edilmesi. Emir Timur ve Timurluların anıt mezarlarının bulunduğu Gur-I Emir türbesi, Hazret Hızır camii ve Hazret Daniyar Türbesi gibi mekanların ziyaret ediyoruz.

Gezi süremiz yaklaşık 6 / 7 saat.

Akşam yemeği ve geceleme Semerkant’ta otelimizde.

7.GÜN: 09 Ekim ÇARŞAMBA SEMERKANT - BUHARA

Sabah erken saatte 07.00 - 07.30 am kahvaltımızı yapıyor ve eşyalarımızla Buhara’ya giden trene binmek üzere otelimizden ayrılıyoruz.

Afrosiyob hızlı trenimiz saat 09.45 am de hareket ediyor ( Pullman Koltuk ). Buhara’ya varış saatimiz 11.15 am de olacak. Yolculuğumuz 300 km / 1,5 saat sürecek.

Otelimize eşyalarımızı bırakıyor ve şehri dolaşmaya başlıyoruz.

Buhara hala antik yolların ihtişamını taşıyan bir şehir. Kırmız rengin yoğun olduğu halıları ile ünlü. Kırmızı renk önemli çünkü İslamiyet öncesi Zerdüştlük döneminde insanlar güneşe ve ateşe tapıyorlardı. Buhara 2500 yıllık bir yerleşim yeri. Orta Asya’nın en eski yerleşim yerlerin-den bir tanesi.

Şehri dolaşırken ; Dünyada Buhara’yı eşsiz manevi bir şehir kılan ; İsmail Samani türbesi,

Magaki Attari türbesi, Eyyüb Peygamber çeşmesi ve türbesi, Ark kalesi, Lebi Havuz camii,

Poyi Kalon kompleksi: Kalyan minaresini, Kalyan camisini ,Mir Arap medresesi, Kalan türbesi, Sitarai-Mahi-Hasa gibi tarihi mekanları ve Seyyid Emir Külal türbesi, Bolo-Khauz camisini ziyaret ediyoruz. Alışveriş için serbest zaman. Gezi süremiz yaklaşık 6 saat.

Akşam üzeri hava şartlarına bağlı olarak Grand Buhara otelinde veya Nadir Devonbegi’de

folklor dans programı eşliğinde yerel kıyafetlerin sunulduğu bir program bulunmakta.

Akşam yemeği ve geceleme Buhara’da otelimizde.

8.GÜN : 10 Ekim PERŞEMBE BUHARA - KHIVA

Sabah otelimizde alacağımız erken kahvaltı sonrası 07.00 - 08.00 am eşyalarımızla otelden ayrılıyoruz ve şehri dolaşmaya devam ediyoruz.

Kalan yerlerin gezilmesi ; Chor-Minor medresesini, Buhara emirinin yazlık sarayını, Bahauddin Şah-i Nakşibendi ve valideleri'nin türbeleri'ni ziyaret ediyoruz.

Saat 11.30 am de tren istasyonuna geçiyoruz. Khiva’ya gidecek trenimizin hareket saati 12.24 pm. Hızlı trenle ( pullman koltuk ) 5,30 saatlik bir yolculuk sonrası akşam üzeri saat 17.51

pm de Khiva’ya ulaşıyoruz. Bizi karşılayan aracımızla otelimize hareket ve yerleşme. Serbest zaman.

Akşam yemeği ve konaklama Khiva’da otelimizde.

9.GÜN : 11 Ekim CUMA KHIVA

Sabah kahvaltı sonrası sabah erken Hiva’yı dolaşmaya başlıyoruz.

Hiva Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde olan bir şehir. Sovyet döneminde yapılan restora-syonlarla Hiva İçan ( İç ) kale tam bir müze kent konumunda ve ortaçağ şehri görünümünde.

Şehir eski İpek Yolu ticaretinin devam ettiği dönemde en büyük köle pazarı konumundaymış.

Burada pek çok medeniyete tanıklık etmiş ve günümüze kadar gelen Hiva’nın ünlü şairi ve

yenilmez güreşçisi Pehlivan Mahmud Türbesi, Köhne Arkı ( Eski saray ) , sarayın terasından şehir manzarası eşsiz , Kelte Minar Minaresi, Şirgazi Han Medresesi, Allakuli Han Kompleksi, 12. Yüzyıldan kalan şehrin en eski yapısı olan Cuma camii , 1912 Yılında yapılan Hoca İslam minaresi ki 55 mt yükseklikte ve camii, Kutlu Murad İnaka medresesi, Abdullah Han Me-dresesi, Seyid Alaaddin türbesi, Muhammed Emin Han Medresesi, İçan Kale duvarı ve Pal-van-Darvaza türbesi gibi tarihi eserleri ziyaret ediyoruz.

Konaklama ve akşam yemeği Khiva’da.

10.GÜN ; 12 Ekim CUMARTESİ KHIVA - NUKUS - TAŞKENT

Bu gün sabah erken kahvaltı sonrası 07.00 - 08.00 am eşyalarımızı toplayıp aracımızla Khiva’daki otelimizden ayrılıyoruz.

Yolumuz rotamız üzerinde bulunan ilk olarak Zerdüştlerin kurduğu ve bu neden araplar tarafından “ kafirlerin kalesi “ ismi verilen, en eski ve en çok ziyaret edilen haç yerlerinden biri olan Gyaur kalesi yakınındaki Mizdakhan türbesini ziyaret edeceğiz.

Sonra sırası ile Ayaz Kale ve Toprak kaleyi ziyaret edip, Nukus şehrine geçiyoruz.

Nukus şehri bir özerk bölge olan Karakalpakistan’ın başkenti. Küçük ve güzel bir şehir.

Şehirde ilk olarak Savitsky Karakalpakistan Sanat Müzesine gidiyoruz. Bu müze eski Sovyetler Birliği döneminde toplanan öncü modern sanat eserlerini ,farklı resimleri barındıran ki yaklaşık farklı 50 bin parça değişik eser bulunmakta çok farklı bir müzedir.

Rus öncü resmi ve sanatı konusunda ikinci büyük, Asya’nın en iyi sanat kolleksiyonunun bulunduğu müzedir. Burayı dolaşıyoruz. Müze müdürü Igor Savitsky o zamanlarda politik re-jimden saklayarak uzun yıllar süren bir çaba ile bir çok eseri toplamıştır. Aynı zamanda Har-zem bölgesi eski nadide sanat eserleri de burada sergilenmektedir.

Saat 17.30 pm de Taşkent’e uçmak üzere Nukus havaalanına geçiyoruz. Saat 19.00 pm de

Özbekistan Hava yollarının HY018 nolu seferi ile havalanıyoruz. Taşkent’e ulaşma saatimiz 20.25 pm. Otele geçmeden akşam yemeğimizi dışarda alıyoruz. Otele geçiş ve dinlenme.

Konaklama Taşkent’te otelimizde.

11.GÜN ; 13 Ekim PAZAR / DÖNÜŞ TAŞKENT - İSTANBUL

Bu gün dinlenme günü. Sabah geç kahvaltı sonrası, eşyalarımız topluyoruz ve Taşkent şehrinde son günümüzü dinlenerek ve gezerek geçiriyoruz.

Serbest zaman ve şehri dolaşma.

Öğleden sonra saat 16.00 pm de Taşkent hava alanına transfer oluyoruz.

Özbek Hava yollarının TK8576 sefer sayılı uçuşu ile sabah saat 17.55 ’am de Istanbul’a uçuyoruz. İstanbula ulaşma saatimiz yerel saatle 21.15 am. İstanbul Hava Alanına ulaşıyoruz.

Turumuzun sonu.

Not : THY ve Özbek hava yolları aynı uçağın biletini satmaktadır.

————————————————————————-

Tur fiyatı : 1470 USD İki kişilik odada tek kişi konaklama ücreti ( 8 - 12 kişilik grup için

Tek kişi konaklama farkı ücreti : 400 USD

Tur fiyatına dahil olanlar ;

Otel konaklamaları ; Toplam 9 gece

Taskent Citizen Hotel 4* 3 gece

Hiva Bek Hotel Hiva 4* 1 gece

Buhara Asia Buhara Hotel 4* 2 gece

Semerkant Hotel Emir Khan 4* 2 gece

Termez Meredian Hotel 4* 1 gece

Ulaşım ;

Taşkent - Termez uçakla

Termez - Semerkant trenle CV class 2 kişi tek kompartımanda

Semerkant - Buhara trenle pulman koltuk hızlı tren

Buhara - Hiva trenle pulman koltuk hızlı tren

Hiva - Nukus araçla

Nukus - Taşkent uçakla

Yemekler 10 Kahvaltı + 9 Akşam yemeği + 1 Öğle yemeği

Programda belirtilen tüm müze ve tarihi yerlerin giriş ücretleri

Klimalı araçlarla seyahat

Tüm seyahat boyunca Türkçe bilen profesyonel rehber gruba eşlik edecek.

Havaalanı ve şehirler arası transferler

Yurt dışı seyahat sigortası

Tur fiyatına dahil olmayanlar ;

Yemekler ; 8 öğle yemeği kişisel tercihlere bağlı.

Uçak Biletleri ;

Uluslararası ; İstanbul - Taşkent - İstanbul gidiş , dönüş Türk Hava Yolları ve

Özbekistan içi ; Taşkent - Termez / Nukus- Taşkent Özbekistan Havayolu Uçak bileti

Şahsi harcamalar

Müze ve ören yerlerindeki fotoğraf makinası ile çekim ücretleri ( cep telefonu ile yapılan çekimler ücret dışıdır. )

Yurt dışı çıkış pulu harcı.

Rehber Tip ücretleri.

Bu Etkinliği Paylaş