• Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

  Gürcistan  Kültür Gezisi

 

 

 

4 GÜN /4 GECE KONAKLAMA

 

GÜRCİSTAN, YİTİRİLMEMİŞ MUHTEŞEM DOĞALLIĞI İLE

KÜLTÜR GEZİSİ

Gidiş 28 Nisan 2018 Cumartesi  / Dönüş 02 Mayıs 2018 Çarşamba

 

 

Konaklama  4 gece boyunca Tiflis’te olacak. Otel değiştirme yok. Otelimiz Tiflis’in en merkezi yerinde Rustaveli Caddesinde. Tiflis’i merkez kabul edip oradan her yere gideceğiz. Bir kere valizlerinizi açıp , kapatacaksınız.

 

Bu seyahatimizde ünlü Gürcistan mutfağını ve değişik şeyleri tatmak gerektiğini düşünerek otelde alacağımız kahvaltı dışında herkesi serbest bıraktık. Öğle ve akşam yemekleri herkesin kendi isteğine göre olacak. O nedenle seyahati oda+kahvaltı olarak planladık.

Şehrin merkezinde Rustaveli caddesinde olacağımız her türlü restorana ulaşım çok yakın. Eğer istenirse akşam belirli restoran veya gece kulübüne gidiş için önceden birlikte rezervasyon yaptırabiliriz.

Hava durumu 23* - 24 * civarında güneşli ve açık olacak. Baharı karşılayacağız

 


Hava durumu 27 - 28 civarında güneşli ve açık olacak.

 


Program :

1.  GÜN  :  28 Nisan 2018 Cumartesi Pegasus Hava yollarının PC316 sefer sayılı uçuşu ile Saw’dan 11.55 am de uçuyoruz. Tiflis’e ulaşma saatimiz öğleden sonra yerel saatle 15.10 pm de.

Gümrük işlemlerinin arkasından otelimize geçiyoruz. Şehri dolaşmaya Rustaveli caddesinden başlıyoruz.Konaklamamız Tifliste

 

2.GÜN :  29 Nisan Pazar :

Gidilecek yerler   ;  Tiflis - Mtskheta   75km /  1saat 22 dk. Sabah erken gidilip geri dönülecek ve sonrasında Tiflis gezilecek

Kahvaltı sonrasında yürüyerek gidilen şehrin antika pazarını geziyoruz. Daha sonra sırasıyla önce, Tiflis’e çok yakın olan Mtskheta Şehri’ne gidiyoruz.  Mtskheta en az bin yıllık bir yerleşim yeri. Çok önceleri Gürcistan Krallıklarına başkentlik yapmış ve Gürcistan Ortodoks Kilisesinin kutsal kenti olarak kabul ediliyor. Unesco Dünya Mirası listesinde ve koruma altında.

 

Orada Svetitskhoveli Katedrali (11’ ci yüzyıldan kalma ) ve sonra  Mtskheta da ise Jvari Manastırını (6. yüzyıldan kalma ) göreceğiz.  Mtskheta, Gürcü Hıristiyan mimarisinin en önemli anıtları arasında ve Kafkasya'da ortaçağ mimarisinin gelişiminde tarihsel olarak önemli yeri bulunmakta. tekrar Tiflise dönüyoruz. Tifliste dolaşmaya devam ediyoruz.

 

Tiflis yeni ile eski kentin bir arada yaşadığı bir kent. Bu durumu gösteren iki temel anıt yapısı var kentte. İlki şehrin her yerinden görülen devasa Sameba Kilisesi. 1995 yılında Gürcü dirilişinin, birliğinin ve ölümsüzlüğünün sembolü olarak yapımına başlanmış.

 

İkincisi ise , Barış Köprüsü. Tiflis, bir köprüler kenti. Kura Nehri’nin tam ortasından ikiye böldüğü kenti köprüler birleştiriyor. Cam ve çelikten yapılma kabuğuyla dikkat çekiyor ve Tiflis’in geri kalanından keskin çizgilerle ayrılıyor.

 

Tarihi yapıları ve bu güzel kenti dolaşmaya fotoğraf çekmeye devam ediyoruz. Tifliste Eski şehri ziyaret ediyoruz. Eğik saat kulesini görüyoruz. Oradaki cafelerde dinleniyoruz.

 

Köprünün üst kısmı ve yanındaki sokak ise bütünüyle bit pazarına ayrılmış, yağış olmadığı sürece her gün açık ve eski eşya tutkunları fotoğraf sevenler için gerçek bir cennet.

 

Mtatsminda dağında bulunan , teleferikle çıkılabilen, Tiflisin’in görülmesi gereken yerlerinden biri olan Mtatsminda Parkı’nı da gördükten sonra eski şehirde iki saat boyunca turluyoruz. Şehrin merkezindeki Rustaveli Caddesi’ni geziyoruz.Konaklamamız Tiflis’te     

 

3.GÜN : 30 Nisan Pazartesi :  

Gidilecek yerler ;  Tiflis - David Gareji Manastırı 74 km / 2 Saat

David Gareji - Kakheti / Sighnaghi  Nino Manastırı  143 km / 2 saat

Sighnaghi - Tiflis    110 km / 1 saat 50 dk.

 

Güzel bir kahvaltı sonrası , bir saatlik bir yolla Tiflis’in güney batısındaki Gürcü Ortodoks rahiplerin dağ mabedine David Gareji Manastırı’na gidiyoruz. Manastır 6. yüzyılda rahipler tarafından kurulmuş. Burada kayalara oyulmuş yüzlerce hücre, kiliseler, şapaller, yemekhaneler ve yaşama alanları bulunuyor.

 

Daha sonra  yine bir buçuk saatlik bir yolculukla, Gürcistan’ın şarap bölgesi Kakheti’de; Tarihi ve kültürel bir yerleşim yeri olan Sighnaghi ilçesine üzüm bağlarının enfes manzarasına tanık olmaya gidiyoruz. Gittiğimiz dönem bağ bozumu başlangıç dönemi. İsteyenler Gürcistan’ın dünyaca ünlü şaraplarını deneyebilirler.

 

Sighnaghi çok eski bir yerleşim yeri, aşıklar şehri olarak biliniyor ve eski tarihi ve kültürel yapısını koruyor. Bu açıdan gezimizde bizlere fotoğrafik açıdan güzel olanaklar sunuyor olacak. Burası aynı zamanda geleneksel halı üretimi yapılmakta. Burada fotoğraf çekimlerinin yanı sıra, değişik yerlerde şarap tadımı ritüelini de gerçekleştireceğiz.

 

Daha sonra Tiflis’e dönüyoruz, konaklama Tiflis’te otelimizde.    

 

4.GÜN : 01 Mayıs Salı : 

 

Not :  Tiflis - Kutaisi   232 km / 3 saat 23 dk.

 

Kahvaltımızı erken yapıyor ve Tiflisten ayrılıyoruz. Kutaisi şehrine gidiyoruz.

İlk olarak Kutaisi’ye yirmi dakika mesafede bulunan Prometheus mağarasına gidiyoruz.1984 yılında Imereti bölgesinde keşfedilen Prometheus Mağarası; Sarkıtlar , dikitler , perdelerin nefes kesen örnekleri, taşlaşmış şelaleler, mağara incileri, yeraltı nehirleri ve gölleri ile ziyaretçilere görsel bir şölen sunan Gürcistan'ın doğa harikalarından birisi. Fotoğrafçılar için bulunmaz bir cennet. İçersinde bir km yürüyüş yapmak veya üç yüz mt botla gezmek mümkün.

Prometheus mağarasını dolaşıyor ve fotoğraflarımızı çekiyoruz.

 

Daha sonra yol üzerinde yaşamın Sovyet döneminden kalma eski yöntemlerle sürdürüldüğü Chiatura şehrine ve  örneği pek bulunmayan dini ve mistik bir ibadethane olan Katskhi’ye, Katskhi Pillar, ibadethanesine uğrayacağız.

 

Chiatura yolumuzun üzerindeki bir diğer ufak şehir. Çeşitli madenlerin bulunduğu ve çıkartıldığı bir madenci şehri. Bir madenci şehrini fotoğraflamak enteresan olacak.

 

Katskhi Pillar tepe noktası düz 150 m2 genişliğinde ve üstünde kilise kalıntıları bulunan , vadi içersinde bir sütun gibi çok yükselen kaya bloğu. Örneği yok. Çelik merdivenlerle üzerine çıkılıyor.

Özel konumu onu efsanelerle çeviriyor. 9. ve 10. Yüzyıldan kalma bir inziva yeri. 1944 Yılına kadar olduğu gibi kalmış ve 1999 ile 2009 yılları arasında iyileştirme için gerekli çalışmalar yapılmış. Burada gezimizi bitirdikten sonra tekrar Tiflis şehrine dönüyoruz.

 

Geceleme Tiflis’te otelimizde.

 

DÖNÜŞ : 02 Mayıs Çarşamba sabahı çok erken Pegasus Havayollarının PC315  sefer sayılı uçuşu ile  04.30 am’de Tiflis’ten hareketle İstanbul’a uçuyoruz, saat 05.50 am ’de 

İstanbul’a ulaşıyoruz.

Yolculuğumuz sona eriyor.

 

Program ücretine dahil olanlar ;

Konaklama  Tifliste 4* otelde ; Oda + kahvaltı

Gürcistan içersinde Tiflis içi ve şehirler arası tüm ulaşım

Ayrıca Gürcü yerel rehber hizmeti

Mağara ve müze ören yerleri giriş ücretleri

Seyahat sigortası

Program ücretine dahil olmayanlar ;

İstanbul Tiflis gidiş dönüş pegasus uçak biletleri

Öğle ve akşam yemekleri 

Her türlü içki ve yemeklerde alınan extralar

Müzelerde fotoğraf makinası ile yapılan çekim ücretleri

 

UÇUŞ BİLGİLERİ ;

 

Gidiş  ;   28 Nisan 2018 Cumartesi Pegasus Hava yollarının PC316 sefer sayılı uçuşu ile Saw’dan 11.55 am de uçuyoruz. Tiflis’e ulaşma saatimiz öğleden sonra yerel saatle 15.10 pm de.

 

Dönüş  :   02 Mayıs 2018 Çarşamba sabahı çok erken Pegasus Havayollarının PC315  sefer sayılı uçuşu ile  04.30 am’de Tiflis’ten hareketle İstanbul’a uçuyoruz, saat 05.50 am ’de 

İstanbul’a ulaşıyoruz.

 

 

 

 

 

TUR FİYATI :

 

FİYAT : 490 USD İki kişilik odada tek kişi

 

Tek kişi konaklama farkı : 140 USD

Tursab Extway
TSSF Extway
PADI EXTWAY
CMAS Extway
Türkiye Oryaantirink Federasyonu

© 2016 Ekstrem Doğa Sporları Turizm Eğitim Danışmanlık Tic.Ltd.Şti. All Rights Reserved.Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.Proudly created by Ersen Altun