• Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

Kırgızistan Trekking Turu

 

8 GECE / 9 GÜN

Extra uygulaması yoktur.

 

25 Ağustos 2017 / 03 Eylül 2017

“ Bişkek tarihi yerler , Burana Kulesi, Arkeolojik alan ve tarihi yer gezileri , Asya’nın Ilık Gölü, Issyk Kul gölü, Çinden göçen müslümanların yaşadığı Karakol Şehri, 3016 mt yükseklikteki volkanik göl, Son Kul kıyısında Yurt’lar da yaşam, ünlü Tiyaşan Dağlarında trekking ve kamp , Orta Asya kültürü ile içi içe bir seyahat. “

 

Buluşma ve hareket ;

25 Ağustos 2017 Cuma günü saat 17.00 da SAW Havalimanında buluşuyoruz. Pegasus Hava Yollarının‘nın PC 702 sefer sayılı uçağı ile saat 20.05 ‘de Kırgızistan, Bişkek, Manas Havalimanı’na yaklaşık 5 saatlik bir uçuştan sonra, 26 Ağustos 2017 Cumartesi sabaha karşı saat 04.10de Bişkek’e ulaşıyoruz. Gümrük işlemlerinden sonra otelimize hareket edip, odalarımıza yerleşiyor ve sabah kahvaltısına kadar dinleniyoruz.

 

1. GÜN ; 26 Ağustos 2017 / Cumartesi
Sabah saat 09.00 da sabah kahvaltısında buluşuyoruz. Bu gün Bişkek’teyiz. Kahvaltı sonrası fotoğraf makinalarımız yanımızda şehri dolaşmaya çıkıyoruz.
Başkent Bişkek, geniş çok şeritli yolları, çok yüksek olmayan binaları, bir ormanı andıran büyük parkları ( yüz yıl önce planlanmış ) ve sakin trafiği ile güzel bir kent. Özgürlük Meydanı’ndaki Tarih müzesini, Sanat Müzesini, şehir merkezindeki Ala-Too meydanın, ve meşhur Osh Pazarı’nı dolaşıyoruz. Ünlü general Mikhail Frunze müzesini, dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov heykelini, Milli kahraman Manas anısına inşa edilmiş parkı, Bişkek parkını , Atatürk Caddesi’ni ve Atatürk Parkı’nı da görererek akşam yemeği için şehirde bizim damak tadımıza hitap eden restoranları bulacağız. Öğle yemeğini birlikte güzel bir restoranda yiyeceğiz.
Yemek sonrası gezimizi sonlandırıp otelimize dönüyoruz. Geceleme otelimizde.


2. GÜN ; 27 Ağustos 2017 / Pazar
Sabah erken saatte kahvaltıda buluşuyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden aracımızla Bişkek’ten ayrılıyoruz ve Cholpan-Ata’ya doğru yola çıkıyoruz.
Yolculuk sırasında Karahanlılar Devletinin başkenti kalıntılarını 10. Yüzyıldan kalma Burana Kulesi mimari kompleksini , hemen yanındaki müzeyi ziyaret edeceğiz.
Burana Kulesi, Kırgızistan Tokmak şehri yakınlarında Karahanlı’ların başşehri Balasagun’daki bir kule. İpek yolu üzerinde bulunan Burana kulesi, Karahanlılar döneminde hem minare hem de gözetleme kulesi işlev görmüştür. 9. Yüzyıl sonlarında inşa edildiğinde yüksekliği 45 metre olan kule, 15. yüzyıldaki depremde 25 metreye düşmüştür. Eski İpek yolu üzerinde bulunan el sanatları ürünlerinin satıldığı dükkanı ve oradaki atölye çalışmasını göreceğiz. Müzeyi ziyaret edeceğiz.
Issyk Kul gölü kuzeyinden yolumuza devamla tarih öncesi dönemden kalma anıtsal yapılar (taş daireler, mezarlar, sınır taş duvar kalıntısı (üzerinde çok eski çağlardan kalma resimler olan) Cholpon-Ata’ya gideceğiz. Burası arkeoloji açısından çok enteresan bir yer. Tarih öncesi dönemden kalma kayalar üzerine oyulmuş yazı ve resimleri göreceğiz. Burada tarih müzesini ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğini burada Kırgız aile yanında yiyeceğiz.
Daha sonra gene göl kıyısından yolumuza devam ediyoruz ve konaklayacağımız Karakol şehrine ulaşıyoruz. Şehirde Çin’den göç eden müslüman Çinliler ağırlıklı olarak yaşıyor. Şehre ulaştığımızda 1910 yılında yapılmış Dungan Camisini ve Rus Ortodoks kilisesini ziyaret ediyoruz.
Akşam yemeği Dungan aile yanında ve konaklama burada yeşillikler içinde akarsu kıyısında Guest House’da olacak.

 

3. GÜN ; 28 Ağustos 2017 / Pazartesi
Üç günlük Trek turumuz bu gün başlıyor. Yukarıya götürmek istemediğimiz ve ağırlık yapacak her türlü eşyamızı burada Guest House’da bırakıyoruz. Sırt çantamıza üç günlük Trek sırasında gerekli olacak yeterli giysi ve özel malzemelerimizi ve de uyku tulumumuzu alıyoruz.
Büyük sırt çantalarımızı küçültüyoruz. Ağırlığı azalıyor.
Pazartesi başlayacağımız yürüyüş faliyeti, Çarşamba günü sonlanacak. İki akşam doğada çadırda kalacağız.
Tüm Trek faliyeti boyunca çadır, mat, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği tarafımızdan sağlanacaktır. Bu malzemelerin taşınması , kamp alanında gerekli düzenlemelerin yapılması tarafımızdan organize edilecektir. Su doğada bulunmaktadır.
Kahvaltımızı yaptıktan sonra aracımızla şehrin dışına yürüyüş başlangıç noktasına 12 km dışarda 1. köprüye gidiyoruz. Kamp alanına doğru yürüyüşe başlıyoruz. Köprü üzerinden nehri geçip bizi ormana sokan patikaya ulaşıyoruz , orman içersindeki patikadan uzun süreli yükselişimiz yeşillikler ile kapalı dik yamaçlar arasından devam edecek ve yükselişimiz bittikten sonra 2950 metredeki Sirota dağ evinin olduğu harika bir yere geliyoruz ve burada kamp atıyoruz.
Öğle yemeği piknik şeklinde olacak.
Karakol şehri 1800 mt , yürüyüş başlangıç noktası 2100 mt yükseklikte. Yaklaşık 850 mt yükseleceğiz. Yürüyüş süresi 5- 6 saat sürecek. Yürüyüş sırasında molalarımız olacak ve öğle yemeğini piknik yemeği olarak yiyeceğiz.
Konaklama: Çadır Kampında Sirota’da.

 

4. GÜN ; 29 Ağustos 2017 / Salı

Sabah kahvaltı sonrası yanımıza sadece yeterli malzemeleri alıp ( fazla malzemeler çadırımızda kalabilir ) bu günkü aktivitemize başlıyoruz. Kamp alanına 3,5- 4 saat yürüyüş mesafesinde bulunan Ala Kul gölüne gidip döneceğiz. Gidiş ve dönüşte aynı rotayı izleyeceğiz. Gideceğimiz Ala Kul gölü 3500 mt yükseklikte. Yavaş bir tempo ile manzaranın tadını çıkartarak fotoğraf çekerek yükseliyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Kurgak Tor’a tırmanarak muhteşem vadi manzarasını görüyoruz. Daha sonra yolumuzun üzerinde bulunan iki şelaleden geçeceğiz. Ala Kul
gölüne ulaşacağız. Öğle yemeği burada piknik şeklinde olacak. Yaklaşık 550 mt yükselmiş olacağız.
Dinlenme sonrası yeniden geldiğimiz rotadan kamp alanına dönüyoruz. Çadırlarımıza geçiyor ve dinleniyoruz.
Akşam yemeğimiz kampta Sirota’da.

1. GÜN ; 30 Ağustos 2017 / Çarşamba
Sabah kahvaltı sonrası çantalarımızı topluyoruz ve aşağıya Karakol şehrine doğru yürüyüşe
geçiyoruz. Sirota’dan 4-5 saatlik bir yürüyüşümüz olacak. Karakol nehrini takip ederek ve nehir boyunca inişe geçiyoruz. Öğle yemeğini piknik şeklinde alacağız.
Yürüyüşümüzün bitiş noktasında aracımız bizi bekliyor olacak.
Aracımızla konakladığımız Guest House’a ulaşıyoruz. Odalarımıza yerleşme, dinleniyoruz ve akşam yemeği Guest House’ın restoranında.
İsteyenler olursa şehirde Japonya ile ortak proje kapsamında oluşturulmuş özgün hediyelik eşyaların olduğu mağazaya gidiyoruz. Biraz alışveriş yapalım.
Birlikte kutlama için akşam yemeğinde buluşuyoruz.

 

1. GÜN ; 31 Ağustos 2017 / Perşembe

Bu gün yolumuz uzun. Karakol şehrinden ayrılıp, Issyk Kul gölü güney kıyısındaki yoldan Bokonbaev, Kochkor şehirlerinden geçip ülkenin ikinci büyük kapalı havza gölü olan Son Kul gölü kıyısına gideceğiz. Yolculuğumuz yedi saat sürecek.
Yol üzerinde aktivitelerimiz olacak. Farklı, renkli, değişik bir gün.
Bu nedenle sabah kahvaltısını erken yapıp yola çıkıyoruz. İlk durağımız Karakol şehrinin 25 km güney batısında bir vadi içersinde bulunan, kendi efsanesi olan ve aynı zamanda turistik bir ziyaret yeri olan Ceti-Oguz kayalıkları. Burası koruma altında ve jeolojik rezerv kabul ediliyor.
Burayı ziyaret ettikten fotoğraflarımızı çektikten sonra yolumuza devam ediyoruz. Yolumuz
üzerinde çay kahve molası verdiğimiz bir alanda kartal ile av gösterisini izleyeceğiz. Kartalı ile gelen bir avcı bunun yapılışını bize gösterecek ve özelliklerini anlatacak.
Daha sonra yolumuz üzerinde Bokonbaev’de Kırgız aile yanında öğle yemeği yiyeceğiz. Devamla Koçkor şehirlerinden geçip , vadiler ve tepeler üzerinden Son Kul gölüne gideceğiz.
Yol üzerinde çay kahve molaları vereceğiz.

Konaklamamız Son Kul gölü kıyısında geleneksel göçebe yaşamın ayrılmazı yurt çadırlarında olacak. Çok farklı bir deneyim.
Akşam yemeği konakladığımız yurt çadırları yanındaki yurt çadırında olacak.

1. GÜN ; 01 Eylül 2017 / Cuma
Bu gün sabah kahvaltımızı yemek kahvaltı çadırında taze sağılmış süt ve kaymakla yapıyoruz. Son Kul gölü 3016 mt yükseklikte otlaklar ve yaylalarla çevrili ülkenin ikinci büyük dağ gölüdür. Burada üç değişik aktivitemiz olacak. İsteyenler için bir saatlik bir at binme eğitimi yapacağız. Hiç denememiş olanlar için değişik bir deneyim olacak. Bir eğitmen eşliğinde.
Ayrıca ata binmek isteyenler bunu değerlendirebilir.
Ufak çantalarımızı alıp yakınlardaki tepelere yürüyüş yapacağız. Öğle yemeğini tepelerde ulaştığımız en üst noktada piknik şeklinde yiyip tekrar yurt kampımıza geri döneceğiz. Bizler için yürüyüş olarak farklı bir deneyim olacak.
Bu gün göl kıyısında dolaşıp, fotoğraf çekip istediğiniz gibi dinlenebilir ve göl kıyısında olmanın keyfini çıkartabilirsiniz.
Akşam konaklamamız ve yemeğimiz yurt çadırlarımızda.


2. GÜN ; 02 Eylül 2017 / Cumartesi
Sabah kahvaltımız yapıp Son Kul gölünden ayrılıyoruz. Koçkor şehrinden geçip Bişkek’e ulaşıyoruz. Öğle yemeği yolda Kırgız aile yanında yenecek. Yola devam edip Bişkek’e ulaşıyor ve otelimize yerleşiyoruz devamında şehri, dağcılık malzemesi satan mağazaları dolaşıyoruz.
Akşam veda yemeğimiz var, bunun için birlikte bir restoran’a gidiyoruz.
Konaklama otelimizde.


3. GÜN ; 03 Eylül 2017 / Pazar
Bu gün ayrılış günümüz. Sabah kahvaltısı sonrası şehri gezmek ve alışveriş için serbest zaman.
Saat 13.00 da Manas Havaalanı’nda bulunacak şekilde programımızı yapıyoruz. Pegasus Hava Yollarının PC 613 sefer sayılı uçağı ile saat 15.30 ‘te İstanbul’a uçuyor ve saat 18.20 ‘te
İstanbul’a SAW havaalanına ulaşıyoruz.

 

DAHİL HİZMETLER

▪ Tüm program boyunca turistik araç ile ulaşım ve geziler.
▪ Bişkek’te ilk akşam yemeği ve son gün öğle yemeği hariç tüm yerlerde konaklama + kahvaltı + öğle ve akşam yemekleri
▪ Bişkek’te 3 yıldızlı otelde konaklama
▪ Bişkek haricindeki tüm yerlerde konaklamalar Guest House, geleneksel yurtlarda ve çadırda yapılacaktır.
▪ Doğal yaşamın içersindeki aktiviteler ve gösteriler
▪ Yerel rehberlik hizmetleri
▪ İsteyenler için kırsal alanda internete ulaşımı sağlamak ve iletişim için yerel sim kart temin edilecektir. Katılımcıların kendi veya ikinci / yedek cep telefonunda kullanılabilir. Limitli kontör yüklüdür. İsteyenler kendisi ücret karşılığı ayrıca kontör yükleyebilir.
▪ Seyahat sigortası

 

Bilgi ; Hazırlıklar için katılımcılarla bir toplantı yapılacak ve trekking ve çadır kampla ilgili özel bilgiler ayrıca verilecektir.

 

DAHİL OLMAYANLAR

▪ Akşam yemekleri ve Öğle yemeklerinde alınacak alkollü içkiler, içecekler
▪ Bişkek’te ilk akşam yemeği ve son gün öğle yemeği

15-TL yurtdışı çıkış pulu
▪ Kişisel ekstra harcamalar
▪ Pegasus Hava Yolları İstanbul - Bişkek - İstanbul uçak bileti

 

UÇUŞ BİLGİLERİ :

Gidiş ; 25 Ağustos 2017 Cuma akşamı Pegasus havayollarının PC 702 No’lu seferi ile 20.05 uçağı ile SAW’dan Bişkek’e hareket. Yaklaşık 5 saatlik uçuş sonrası 26 Ağustos 2017 saat 04.10 gibi Bişkek havaalanına varıyoruz.

Dönüş ; 03 Eylül 2017 Pazar Pegasus hava Yollarının PC 613 No’lu seferi ile 15.20 de hareketle Bişkek -İstanbul yolculuğu ve saat 18.20’te SAW Havalimanına varış. Uçuş süresi yaklaşık 5 saat.

TUR FİYATI :

Kişi Başı 870 USD

Açıklama ; Bişkek'te ve Konuk evlerinde iki kişilik odada tek kişi konaklama ücretidir. Yurt çadırlarında üç kişi kalınacaktır. Trek faliyetinde çadırlar iki kişiliktir.

Bişkek'te tek kişi konaklama farkı 60 USD

 

Tursab Extway
TSSF Extway
PADI EXTWAY
CMAS Extway
Türkiye Oryaantirink Federasyonu

© 2016 Ekstrem Doğa Sporları Turizm Eğitim Danışmanlık Tic.Ltd.Şti. All Rights Reserved.Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.Proudly created by Ersen Altun