• Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

Kırgızistan Fotograf Turu

 

8 GECE / 9 GÜN

Extra uygulaması yoktur.

KIRGIZİSTAN VAHŞİ YAŞAMDA FOTOĞRAF GEZİSİ

 

07 Temmuz 2017 Cuma / 16 Temmuz 2017 Pazar

Bu turumuz için grup katılımcı sayısı max. 6 kişidir.

 

BU GEZİDE SİZLERE SUNULANLAR ;

Kırgızistan’da Tiyanşan dağları üzerinde ve Çin sınırına yakın bir bölgede 3500 mt yükseklik
ve üzerinde doğal yaşamın içersinde özel bir tur. Ata binme eğitimi ve turun bazı bölümlerinde atla ulaşım.
Her yerde fotoğraf çektim, gitmediğim neresi kaldı diyen, gerçek doğal yaşamı hissetmek isteyen, fotoğraf tutkunlarına göre bir tur.  Güvenli ve keyifli.

 

GEZİ PROGRAMI ;
Buluşma ve hareket ;
07 Temmuz 2017 Cuma günü saat 17.00 da SAW Havalimanında buluşuyoruz. Pegasus Hava Yollarının‘nın PC 702 sefer sayılı uçağı ile saat 20.05 pm ‘de Kırgızistan, Bişkek, Manas Havalimanı’na; Yaklaşık 5 saatlik bir uçuştan sonra, 08 Temmuz 2017 Cumartesi sabaha karşı saat 04.10 am de ulaşıyoruz. Gümrük işlemlerinden sonra otelimize hareket edip, odalarımıza yerleşiyor ve sabah kahvaltısına kadar dinleniyoruz.

1. GÜN ; 08 Temmuz 2017 / Cumartesi

Sabah saat 09.00 am da sabah kahvaltısında buluşuyoruz. Bu gün Bişkek’teyiz. Kahvaltı sonrası fotoğraf makinalarımız yanımızda şehri dolaşmaya çıkıyoruz.
Başkent Bişkek, geniş çok şeritli yolları, çok yüksek olmayan binaları, bir ormanı andıran büyük parkları ( yüz yıl önce planlanan ) ve sakin trafiği ile güzel bir kent. Özgürlük Meydanı’ndaki Tarih müzesini, Sanat Müzesini, Ünlü general Mikhail Frunze müzesini, Dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov anıtını, şehir merkezindeki Ala-Too meydanını, ve meşhur Osh Pazarı’nı dolaşıyoruz. Milli kahraman Manas anısına inşa edilmiş parkı, Atatürk Caddesi’ni ve Atatürk Parkı’nı da gördükten sonra akşam yemeği için şehirde bizim damak tadımıza hitap eden restoranları bulacağız. Öğle yemeğini birlikte yiyeceğiz.
Yemek sonrası gezimizi sonlandırıp otelimize dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

1. GÜN ; 09 Temmuz 2017 / Pazar

Sabah erken saatte kahvaltıda buluşuyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden aracımızla Bişkek’ten ayrılıyoruz ve Issyk Kul gölü güneyindeki Barskoon köyüne doğru yola çıkıyoruz.
Yolculuk sırasında önce 10. Yüzyıldan Karahanlılar devletinden kalma tarihi Burana Kulesi mimari kompleksini ziyaret edeceğiz.
Burana Kulesi, Kırgızistan Tokmak şehri yakınlarında Karahanlı’ların başşehri Balasagun’daki bir kule. İpek yolu üzerinde bulunan Burana kulesi, Karahanlılar döneminde hem minare hem de gözetleme kulesi işlev görmüştür. 9. Yüzyıl sonlarında inşa edildiğinde yüksekliği 45 metre olan kule, 15. yüzyıldaki depremde 25 metreye düşmüştür. Eski İpek yolu üzerinde bulunan el sanatları ürünlerinin satıldığı dükkanı ve oradaki atölye çalışmasını göreceğiz. Kulenin hemen yanında ufak bir müze bulunmakta. Orada Karahanlılar devleti hakkında bilgi sahibi olacağız. Barbal mezarlarını göreceğiz.
Öğle yemeğimiz yoldaki yerleşim yerlerinden birinde Kırgız aile yanında ve geleneksel Kırgız yemekleri ile olacak.
Yolumuzun devamında göreceğimiz Issyk Kul gölü, 182 km uzunluğunda ve kuzey güney doğrultusunda 60 km genişliğinde. Karlı dağların ortasında ve deniz seviyesinden 1600 mt yukarda. Titikaka gölünden sonra en dünyada en büyük alpin göl. Bu gölün güney kıyısındaki yoldan yolculuğumuz sürecek.
Yolda Jaichy Gorge’da verdiğimiz mola da çay ve kahvemizi yudumlarken ; Gerçek bir ustanın sunacağı Orta Asya’da yaşayan bir gelenek olan kartalla av gösterisini izleyeceğiz. Fotoğraf, video çekmek için iyi bir fırsat.
Yolculuğumuz Barskoon kasabasında sona erecek. Burada bir Guest House’da konaklayacağız. Barskoon eski ipek yolu üzerinde Çine ve Hindistan’a giden yolun yol ayrımında. Issyk Gölü yakınında tarımsal üretim yapılan bir yerleşim yeri. Burada bir cami bulunmakta. Akşam yemeği ve konaklama Barskoon’da.


3. GÜN ; 10 Temmuz 2017 / Pazartesi

Sabah kahvaltı sonrası eşyalarımızı aracımıza yüklüyor ve güneye doğru eski Hindistan ipek yolundan ilerlemeye başlıyoruz. Yavaş yavaş dağlara yaklaşıp yükseliyoruz. Dağların arasındaki derin vadilerden ormanların yanından zirvelerden geçiyoruz.
Yolda giderken Barskoon şelalesini göreceğiz.

Sırasıyla Sary Moinik geçidini, Orta Asya’nın en büyük nehirlerinden birinin Siriderya’nın
başladığı Arabel vadisini göreceğiz. Öğle yemeğimiz piknik şeklinde Taragai nehri kıyısında olacak. Hava ve yol şartlarına bağlı olarak yüksek steplere ulaşacağız.
Kara - Say köyünde duruyoruz ve sınır bölgesine giriş için kaydımızı yaptırıyoruz. Sonra 3400 mt yükseklikte bulunan ve konaklayacağımız Uch Kochkon köyüne hareket ediyoruz. Hareketimiz Barskoon’dan sabah saat 09.00 gibi olacak ve saat 15.00 gibi Uch Kochkon köyüne ulaşmayı planlıyoruz.
Burada geceyi geçireceğimiz Guest House’a yerleşiyoruz. Orada bir saat bir dinlenme ve yerleşme molası vereceğiz. Eşyalarımızı bıraktıktan sonra saat kısa bir at binme eğitimi ve pratiği yapıyoruz.
Saat 16.00 gibi aracımızla Ak- Sjirak nehri kanyonuna gidiyoruz. 60 mt Yükseklikteki kanyon kıyısından manzarayı seyrediyoruz. Akşam üzeri ve fotoğraf için iyi bir fırsat.
Orada Marmot ( en büyük yer sincabı ),Vulture ( akbaba ), Partridge ( keklik) leri görebilirsiniz.
Belki baykuş ve tilkileri de. Akşam üzeri ışığından yararlanarak fotoğraflarımızı çekiyoruz.
Konaklama Uch Kochkon köyünde guest house’da

1. GÜN ; 11 Temmuz 2017 / Salı

Bu günkü rotamız Uch Koshkon köyü – Koyundu Ranger istasyonu – Eshekart Ranger istasyonu

Bu gün sabah kahvaltısından sonra aracımızla 18 km ilerdeki Koyundu Ranger istasyonuna gideceğiz. Araçla yolculuğumuz bir saat sürecek.
Koyundu Ranger istasyonuna gelindiğinde tüm eşyalarımız ve malzemeler taşıyıcı atlara yüklenecek. Herkes yolculuğun devamı için burada atlara binecek. Yolculuğumuz yavaş ve birbirini takip ederek atlarla olacak. Sadece şahsi eşyalar yanımızda olacak.

Hedefimiz Eshekart Ranger kampı. Atlarımızı oraya süreceğiz. Yolumuzun üzerindeki
Eshekart geçidinden ( 4200 mt yükseklikte ), yeşillikler arasından, çevremizdeki 5000 mt yükseklikteki zirveleri seyrederek geçeceğiz.
Yolumuzun kenarında ki buzula gideceğiz. Bir buzul deneyimimiz olacak. Buzula kadar yürüyüp döneceğiz. Orada fotoğraf çekmek için zamanımız olacak.Öğle yemeğimiz piknik şeklinde yolda alacağız. Yürürken Marko Polo koyunlarını, akbabaları ve Altın kartalı görebiliriz.
Öğle yemeği yolda piknik şeklinde olacak. Biz buzula giderken ekibimiz öğle yemeğini hazırlayacak.
Eshekart Ranger kampına vardığımız zaman , dinlenme ve bir çay ve kahve molamız olacak.
Eşyalarımızı indiriyoruz. Çadırlarımız buraya kurulacak. Sonrasında Sarychat nehrini gören bir düzlüğe tırmanacağız , Sarychat nehri Çin’deki Tarum havzasına dökülmektedir.

Çıktığımız yükseklikte aklimatize olacağız ( yüksekliğe uyum sağlayacağız ) ve orada vahşi doğada bulunan büyük yer sincaplarını, tavşanları, kartalları, akbabaları , sezona bağlı olarak aynakgaga kuşunu görebileceğiz. Bu alan kartalların yuvası.
Konaklama ve akşam yemeği Eshekart Ranger Kampında çadırda olacak. Yol üzerinde çoban evlerini ve yak sürülerini göreceğiz.
Kampa yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği kampta.

1. GÜN ; 12 Temmuz 2017 / Çarşamba

Kahvaltıdan sonra eşyalarımızı topluyoruz ve atlarımızla iki saatlik bir mesafeye Solomo Gorge’a gidiyoruz. Kampımızı Solomo Gorge’a taşıyoruz. Oraya ulaşınca yeniden kamp kuruyoruz. Burada vahşi yaşamı gözlemlemek ve doğadaki hayvanların fotoğraflarını çekmek , sonra onları değerlendirmek amacı ile kurulmuş bir sabit kamera bulunmakta.

Kamp alanından sabit kameranın olduğu yere tırmanacağız ve kamerayı ve çekilen fotoğrafları kontrol edeceğiz. Oraya tırmanırken yukarda bahsettiğimiz vahşi yaşamdaki hayvanları görebileceğiz. Sabit kamera noktasından karşıdaki kayalıkları dürbünle Sary Chat nehrini, Nabk ve Ak Shiyrak zirvelerini gözlemleyeceğiz.
Bu bölgede kar leoparının ayak izlerini göreceğiz ve belki kendisini de görme olanağımız olacak. Rangerlar bize onun ayak izlerini, yaşam alanlarını gösterecek.
Öğle yemeğini burada piknik olarak yapacağız. Doğada fotoğraflarımızı çektikten ve keşif yaptıktan sonra geri kampımıza dönüyoruz. İyi bir yürüyüş olacak.

Akşam yemeği ve konaklama kampımızda. Çektiğimiz fotoğrafları değerlendireceğiz.

1. GÜN ; 13 Temmuz 2017 / Perşembe

Solomo gorge - Uch Koshkon village
Kahvaltı sonrası yürüyüp ikinci foto kamera noktasına gideceğiz. Ufak bir ormana yürüyeceğiz orada ayıların ve kurtların ayak izleri Sary Chat nehri ile orman arasındaki kırılma noktasında bulunmakta. Foto kamerayı kontrol edip fotoğraflarımızı çekeceğiz. Gezimizi tamamladıktan sonra tekrar kampımıza dönüyoruz. Öğle yemeğimiz kampta. Bu arada eşyalarımızı topluyoruz.

Atlarımızla bir kısmı geldiğimiz yoldan tekrar Uch Kochkon köyüne geri dönüyoruz. Dönüşümüzün bir kısmı farklı yoldan olacak.Kara Kiya geçidinden geçeceğiz orada muhteşem manzarayı ve Ak Shiyrak vadisini göreceğiz.
Yaz boyunca gezeceğimiz doğada çok zengin bir bitki örtüsü ve flora bulunmakta.
Köye vardığımızda Guest House’a yerleşiyoruz. Akşam yemeği, duş, konaklama burada.
Konaklamada iki kişilik odalarda kalınacak.

1. GÜN ; 14 Temmuz 2017 / Cuma

Bu gün ayrılış günümüz kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp aracımıza yüklüyoruz ve dönüş için yola koyuluyoruz. Geldiğimiz yoldan geri döneceğiz. Sabah 09.00 gibi yola çıkmayı ve saat 14.00 gibi Barskoon da olmayı planlıyoruz.
Geldiğimiz Hindistan’a giden ipek yolundan geri dönüyoruz. Güzellikleri seyrederek. Yolda çay kahve molalarımız olacak.
Öğle yemeği Barskoon’da olacak. Mola ve dinlenme sonrası tekrar yola çıkıyoruz ve Bokonbaevo kasabasına gidiyoruz.
Burada Guest House’a yerleşiyoruz.Dinlenme ve gezimizi değerlendirme vakti. Çektiğimiz fotoğrafları laptop’da download edebiliriz.Akşam yemeği ve konaklama burada Bokonbaevo’da

1. GÜN ; 15 Temmuz 2017 / Cumartesi

Kahvaltı sonrası eşyalarımızı aracımıza yüklüyoruz. Issyk Kul gölü güneyindeki yoldan Bişkek’e yola çıkıyoruz. Öğle yemeği yolda kafe veya Kırgız aile yanında yenecek. Yola devam edip Bişkek’e ulaşıyor ve otelimize yerleşiyoruz devamında şehri, şehirdeki gitmediğimiz tarihi yerleri dolaşıyoruz.
Dağcılık ve doğa malzemesi satan mağazaları dolaşıyoruz.
Akşam birlikte veda yemeğimiz var, bunun için birlikte bir restoran’a gidiyoruz.
Konaklama otelimizde.

1. GÜN ; 16 Temmuz 2017 / Pazar

Bu gün ayrılış günümüz. Sabah kahvaltısı sonrası şehri gezmeye devam edeceğiz.
Alışveriş için uygun zaman. Osh Bazar ve mağazaları ziyaret edebiliriz.
Saat 13.30 da Manas Havaalanı’nda bulunacak şekilde programımızı yapıyoruz. Pegasus Hava Yollarının PC 613 sefer sayılı uçağı ile saat 15.20 ‘te İstanbul’a uçuyor ve saat 17.45 ‘te
İstanbul’a SAW ulaşıyoruz. Yolculuğumuzun sonu.

 

 

DAHİL HİZMETLER

▪ Bişkek’te ilk gün akşam ve son gün öğle yemeği haricindeki tüm yerlerde konaklama + kahvaltı + öğle ve akşam yemekleri
▪ Konaklama 2 gece hotel, guest house 2 gece , köy evi 2 gece ve çadır 2 gece.
▪ Bişkek’te 3 yıldızlı otelde konaklama
▪ Tüm program boyunca turistik araç ile ulaşım ve geziler. At’la yapılan tüm ulaşım ve taşıma işlemleri, at binme konusunda verilen eğitim.
▪ Doğal yaşamın içersindeki aktiviteler ve gösteriler
▪ Yerel rehberlik hizmetleri, şehirde, doğada ingilizce ve türkçe
▪ İsteyenler için kırsal alanda internete ulaşımı sağlamak ve iletişim için yerel sim kart temin edilecektir. katılımcıların kendi veya ikinci / yedek cep telefonunda kullanılabilir. Limitli kontör yüklüdür. İsteyenler kendisi ücret karşılığı ayrıca kontör yükleyebilir.
▪ Seyahat sigortası

 

DAHİL OLMAYANLAR

▪ İlk gün akşam yemeği ve son gün öğle yemeği ve yemeklerde alınacak alkollü içkiler, meşrubatlar,
▪ Bişkek’te ilk gün akşam yemeği ve son gün öğle yemeği,
▪ 15-TL yurtdışı çıkış pulu,
▪ Kişisel her türlü harcamalar,
▪ İstanbul - Bişkek - İstanbul uçak bileti.

 

UÇUŞ BİLGİLERİ :

Gidiş ; 07 Temmuz 2017 Cuma akşamı Pegasus havayollarının PC 702 No’lu seferi ile 20.05 uçağı ile SAW’dan Bişkek’e hareket. Yaklaşık 5 saatlik uçuş sonrası 06 Ağustos 2016 saat 04.10 gibi Bişkek havaalanına varıyoruz.

Dönüş ; 16 Temmuz 2017 Cuma Pegasus hava Yollarının PC 613 No’lu seferi ile 15.30 de hareketle Bişkek -İstanbul yolculuğu ve saat 18.20’de SAW Havalimanına varış. Uçuş süresi yaklaşık 5 saat.

TUR FİYATI :

Kişi Başı  : 1285 USD

Açıklama ; Bişkek'te ve Konuk evlerinde iki kişilik odada tek kişi konaklama ücretidir. Çadırlarda konaklama 2 kişi olarak yapılacaktır.

Bişkek'te tek kişi konaklama farkı ; 60 USD

Tursab Extway
TSSF Extway
PADI EXTWAY
CMAS Extway
Türkiye Oryaantirink Federasyonu

© 2016 Ekstrem Doğa Sporları Turizm Eğitim Danışmanlık Tic.Ltd.Şti. All Rights Reserved.Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.Proudly created by Ersen Altun