• Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

 Lübnan -Beyrut Kültür Gezisi

 

 

20 Nisan Cuma 2018 / 24 Nisan Salı 2018

 

 

4 Gece konaklama ve 3 gün gezi

Konaklama bu 4 gece boyunca Beyrut’ta olacak. Otel değiştirme yok. Beyrut’u merkez kabul edip oradan her yere gideceğiz. Bir kere valizlerinizi açıp , kapatacaksınız.

 

Program:

20 Nisan 2018  Cuma  Pegasus havayollarının PC 757  sefer sayılı uçuşu ile

SAW ‘dan kalkış 23.25 pm ve Beyrut’a varış 01.15 am 21 Nisan 2018 Cumartesi gece olacak. Hava alanından aracımızla 4 gece konaklayacağımız otelimize geçiyoruz.

 

 

 

1. Gün / 21 Nisan Cumartesi  ;      Jeitta Grosso , Biblos ve Harissa

Sbah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında ; Aracımızla Beyrut dışına hareket ediyoruz.

Jeitta Grosso Mağarası ;  Burada ilk durağımız dünyanın en büyük kireç taşı mağaraları arasında yer alan Jeitta mağaraları oluyor. Jeitta mağaraları aşağı ve yukarı olmak üzere iki mağaradan oluşuyor.

Bu mağaralardan aşağıdaki, 1836 yılında, yukarıdaki ise 1958 yılında keşfedilse de yukarı mağaranın çok daha eski bir oluşum olduğu tahmin ediliyor. Yukarı mağara aşağı mağaraya göre çok daha büyük ve büyüleyici ancak aşağı mağarada ise tekne turu yapılıyor. Milyonlarca yıllık oluşum olan bu mağaralarda kendinizi Indiana Jones filmlerinde gibi hissedeceksiniz. Ancak bu göreceklerinizi maalesef fotoğraflamanız yasak. Bu yüzden tüm kareleri aklınıza kazımanız gerekiyor.

Biblos kenti ;  Jeitta Grosso mağaralarından sonraki durağımız olan Biblos’a giderken yolumuz Cunya’dan geçecek. Beyrut’a 15 km uzaklıkta olan bu şehir turistlerin uğrak yeri. Bölgenin en büyük kumarhanesi olan Casino du Liban burada bulunuyor. Hıristiyan ağırlıklı bir bölge olduğu çevredeki kiliselerden belli oluyor. Marouni Başpiskoposu da burada yaşıyor.

Cunya’dan Biblos’a ya da lokal adı ile Jbeil’e ulaştığımızda M.Ö. 5000 yılına dayanan bir yerleşim merkezi sizi karşılayacak. Biblos’da Fenikeliler, Mısırlılar, Babiller, Persler, Romalılar, Bizans ve Osmanlıların etkileri aynı anda hissediliyor.

Biblos sonrası son durağımız olan Harissa’ya ulaşmadan yol üstündeki Makhlouf sur Mer’de Yemek yiyeceğiz ;  Lübnan mezelerinin ve paellayı andıran safranlı, bademli, üzümlü ve kaysılı pilav ile servis edilen balık yemeği çok ünlü.

Harissa ;   Bu keyifli yemeğin ardından Meryam Ana heykeli ile Lübnan bayrağındaki sedir ağacını andıran mimarisi ile Hz. Meryem Bazilikası’nın bulunduğu Harissa Dağı’na gideceğiz. Buraya otobüs veya teleferik ile çıkılabiliyor. Teleferikle çıkacağız. Bu seçimde teleferiğin tam 15 dakikalık bir manzara ziyafeti vaat ettiği dikkate alınmalı. Beyrut düğünlerinin bir bölümü burada. Çiftler mutlaka ziyaret ediyorlar.

Bu ziyaret sonrası Beyrut’a otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde . Akşam için serbest zaman.

 

2. Gün / 20 ekim Cuma ;   Beyrut gezisi ;

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında aracımızla bu gün Beyrut’u gezmeye başlıyoruz.

Beyrut; sahilleri, kültürel çeşitliliği, tarihi zenginliği, dağ ve kış turizmi ile hem yaz aylarında hem de kış aylarında yapacak çok şey bulabileceğiniz bir şehir.

1970’lerden önce “Ortadoğu’nun Paris’i” olarak bilinen Beyrut, Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri. Lübnan dağları etekleri ile Akdeniz sahil şeridi arasına kurulmuş bu liman şehir, konumu itibariyle ziyaretçilerine şaşırtıcı manzaralar ve deneyimler sunuyor. Sahil şeridi ; Kayalıklar, uçurumların olduğu bölümler ve kumlu sahilleri ile oldukça çeşitli.

Tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan Beyrut; zaman içerisinde Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Araplar ve Osmanlılar gibi birçok kültüre ev sahipliği yapmış. Lübnanlılar için gurur kaynağı olan bu kozmopolit tarih nedeniyle kültürel açıdan oldukça zengin bir yerleşim.

Şehirde çok çeşitli dini topluluk bulunuyor. Beyrut’ta Sünni/Şii Müslüman, Ermeni/Rum/ Maruni Katolik, Ortodoks ve Protestan gibi birçok dine mensup insanla karşılaşacağız.

1975-1990 arası yaşanan çok önemli ve acılı bir iç savaş sonucunda epeyce tahrip olan şehir, Savaş’tan sonra yeniden inşa edilerek restore ve modernize edilmiş. Şehirdeki bazı binalarda iç savaşın yol açtığı tahribatları hala görmek mümkün.

6 milyon nüfuslu Lübnan’ın 2,5 milyonu Beyrut’ta yaşamaktadır. 

Beyrutta iki günlük gezimiz sırasında ;

Mohammed Al- Amin camisini, Beyrut Ulusal Müzesini, Sursock Müzesini , Parlemento binasını, Roma Hamamı kalıntılarını, Al- Omari camisini, Muhteşem limanı ve Zaitunay Bay’ı, Pigeon Rocks ( Güvercin Kayalıklarını ) , şehrin güzel bir merkezi Downtown’ı , Burj Hammud Ermeni Katolik toplumun yaşadığı mahalleyi, Hıristiyanların yaşadığı Ashrafieh mahallesini , Müslümanların yaşadığı Hamra semtini ve ara sokaklardaki grafitileri ve çok ünlü Cornishe’i , Osmanlı Saat Kulesini, 18 ve 19 yüzyıllarda yapılmış kiliseleri, Amerikan Üniversitesi’ni oradan unutulmaz manzarayı, Başbakan Refik Hariri’nin mezarını , şehrin en büyük meydanı olan Şehitler Meydanını ve ortasındaki heykeli göreceğiz.

Halkın arasına ve Beyrut’un yaşamına karışıp o muhteşem havayı soluyacağız.

Konaklama Beyrutta otelimizde.

 

3. Gün / 23 Nisan Pazartesi ; 

Bu gün gene Beyrut dışındayız.

Beyrut dışına dünyaca ünlü ve Unesco mirası listesinde bulunan Baalbek harabelerine gidiyoruz.

Önce Aanjar’a , sonra Bekaa vadisi , Baalbek harabeleri ve dönüşte Zahle, Chateau Ksara Şarap firması, şarap tadım turu yapıyoruz.

Baalbek Beyrut’a yaklaşık 75 km uzaklıkta. Buraya ulaşmak için meşhur Bekaa Vadisi’nden geçiliyor. Burası çok önemli tarihi olaylara tanıklık etti.

Bu tarihi tapınaklara ulaşmadan önce Ermeni yerleşim alanı olan Aanjar’da bir mola vereceğiz. Burada 1940 yılında keşfedilen ve 7. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen tarihi şehri ziyaret edeceğiz. Anjar’daki kısa moladan sonra birkaç güvenlik şeridini geçerek Roma döneminde Heliopolis olarak adlandırılan tarihi Baalbek’e ulaşacağız. 

Jüpiter Baal Tapınağı, Büyük Mahkeme, Baküs Tapınağı antik kentte ayakta kalmayı başarmış yapılar olarak görülüyor. Şehir Fenikeliler tarafında M.Ö. 1100 yılında inşa edilmiş. Yunanlılar tarafından Güneş şehir diye adlandırılıyor.

Bu tapınakların yapımında kullanılan yaklaşık 2000 ton ağırlığındaki sütunların, o çağın koşulları içersinde nasıl bulunduğu ve nasıl tapınakların yapıldığı ayrı ciddi bir araştırma konusu. Baalbek Tapınağı ziyaretinden sonra ise değişik mavi mimarisi ile Şii Camii de ziyaret edilmeyi hak ediyor.

Oradan hareketle Zahle’ye Chateau Ksara’ya şarap tadımı için gidiyoruz. Chateau Ksara 1857 den beri şarap üretimi yapıyor. Bölgenin en büyük, en eski ve ticari işletmesi.  Önce tanıtım filmi sonra şarap mahzenleri dolaşılması ve şarap tadımı bizi bekliyor.Sonrasında Beyrut’a otelimize dönüyoruz. Akşam serbest zaman.

 

4. Gün / 24 Nisan Salı :  Salı sabahı çok erken havaalanına gidiyoruz.

24 Nisan 2018  sabahı Pegasus hava yollarının  PC758  sefer sayılı uçuşu ile

Beyrut kalkışımız  05.00 am ve   İstanbul’a  SAW varış  06.55 am.

 

Gezimizin sonu.

 

 

Gezi ücretine dahil olanlar

4* Otelde 4 Gece konaklama oda + kahvaltı

Hava alanı otel transferleri ve şehir dışı iki gün ve  şehir içi bir gün ulaşım.

İngilizce türkçe rehberlik ( yerel )

Tüm tarihi yerler ve müzeler giriş ücretleri

Seyahat sigortası

 

Gezi ücretine dahil olmayanlar ;

İstanbul - Beyrut - İstanbul uçak bileti  Önerilen Pegasus Hava yolları.

Öğle ve akşam yemekleri isteğinize bağlı

Şahsi isteğe bağlı Extra harcamalar

Yurt dışı çıkış pulu

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

TUR FİYATI :

Tur fiyatı : 455 USD

İki kişilik odada kişi  başı  ücreti

Tek kişi konaklama ücreti farkı: 200 USD

Tursab Extway
TSSF Extway
PADI EXTWAY
CMAS Extway
Türkiye Oryaantirink Federasyonu

© 2016 Ekstrem Doğa Sporları Turizm Eğitim Danışmanlık Tic.Ltd.Şti. All Rights Reserved.Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.Proudly created by Ersen Altun