• Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

Özbekistan  Kültür Gezisi9 Gece  / 11 Gün      

06 Nisan 2018  Cuma Akşamı Çıkış /  16 Nisan 2018  Pazartesi sabah dönüş

1.GÜN : 06 Nisan 2018  CUMA        (İSTANBUL – TAŞKENT  HAREKET  )

İstanbul Atatürk Hava Limanından, Taşkent’e ; Özbekistan Hava Yollarının HY 274 sefer sayılı uçuşu ile 06 Nisan 2018 akşamı 22.45 pm’ de uçuyoruz. Taşkent’e varışımız

07 Nisan Cumartesi sabah yerel saatle saat 05.20 am’ de. Havaalanında karşılanmamız sonrasında otelimize transfer olup yerleşiyoruz. Dinlenme ve kahvaltı.

 

2.GÜN:  07 Nisan CUMARTESİ       ( TAŞKENT)

Sabah kahvaltımızı 09.00 am da tamamlamış olarak hazır oluyoruz. Daha sonra Taşkent

gezimiz başlıyor. Şehir 3 milyona yaklaşan nüfusu ile Orta Asya’nın nüfus bakımından en büyük şehri. Şehri dolaşmaya başlıyoruz.

Taşkent’te bulunan Barak Han Medresesi, Kökeldaş Medresesi, Kaffal Şaşi Türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal mushafı'nın ziyaret edilmesi, Çor Su pazarı , ki burası Orta Asya’nın sert ve kuru tozlu ikliminden korunmak için büyük kubbeli binalar şeklinde yapılmıştır, Emir Temur meydanı ve müzesi, Bağımsızlık meydanı, 15. Yüzyılda Türk Dili ve Edebiyatının oluşmasında önemli rol oynayan şair ve yazar Alişir Nevai Tiyatrosu ( dışardan ), Abul Kasim Medrese’si , Tarih Müzesi, Sanat Müzesi, Hoca Akhrar Camisini  ziyaret ediyoruz.

Gezi süremiz tam gün.Akşam yemeği ve geceleme otelimizde Taşkent’te.

 

3.GÜN:  08 Nisan PAZAR        ( TAŞKENT – NUKUS – HİVA)

Otelde alacağımız erken saatlerdeki kahvaltının 05.00 am ardından Taşkent Havaalanı’na

Nukus şehrine uçuş için transfer oluyoruz. Nukus Şehrine Özbekistan Hava Yollarının HY- 011 sefer sayılı uçağı ile saat 07.10 am de uçuyoruz.  Saat 08. 55 am da Nukus’a varıyoruz ve dolaşmaya başlıyoruz.

Şehirde ilk olarak Savitsky Karakalpakistan Sanat Müzesine gidiyoruz. Bu müze eski Sovyetler Birliği döneminde toplanan öncü modern sanat eserlerini ,farklı resimleri barındıran ki yaklaşık farklı 50 bin parça değişik eser bulunmakta çok farklı bir müzedir.

Rus öncü resmi ve sanatı konusunda ikinci büyük, Asya’nın en iyi sanat kolleksiyonunun bulunduğu müzedir. Burayı dolaşıyoruz. Müze müdürü Igor Savitsky o zamanlarda politik rejimden saklayarak uzun yıllar süren bir çaba ile bir çok eseri toplamıştır. Aynı zamanda Harzem bölgesi eski nadide sanat eserleri de burada sergilenmektedir.

Bu güzel müzeyi dolaştıktan sonra, buradan yola devam ederek Nukus dışında ve Hiva yolunda bulunan eski tarihi eserleri sırasıyla ziyaret ediyoruz.

Yolumuz rotamız üzerinde bulunan ilk olarak Zerdüştlerin kurduğu ve bu neden araplar tarafından “ kafirlerin kalesi “ ismi verilen, en eski ve en çok ziyaret edilen haç yerlerinden biri olan  Gyaur kalesi yakınındaki Mizdakhan türbesini ziyaret edeceğiz.

Sonra sırası ile Ayaz Kale ve Toprak kaleyi ziyaret edip Hiva’ya ulaşacağız. Ulaştığımızda günün sonu olacak.

Otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği ve geceleme Hiva’da otelimizde.

 

4.GÜN: 09 Nisan  PAZARTESİ                (HİVA – BUHARA) 

Sabah kahvaltı sonrası sabah erken Hiva’yı dolaşmaya başlıyoruz.

Hiva Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde olan bir şehir. Sovyet döneminde yapılan restorasyonlarla Hiva İçan ( İç ) kale tam bir müze kent konumunda ve ortaçağ şehri görünümünde.Şehir eski İpek Yolu ticaretinin devam ettiği dönemde en büyük köle pazarı konumundaymış.

Burada pek çok medeniyete tanıklık etmiş ve günümüze kadar gelen Hiva’nın ünlü şairi ve yenilmez güreşçisi Pehlivan Mahmud Türbesi, Köhne Arkı ( Eski saray ) , sarayın terasından şehir manzarası eşsiz , Kelte Minar Minaresi, Şirgazi Han Medresesi, Allakuli Han Kompleksi, 12. Yüzyıldan kalan şehrin en eski yapısı olan Cuma camii , 1912 Yılında yapılan Hoca İslam minaresi ki 55 mt yükseklikte ve camii, Kutlu Murad İnaka medresesi, Abdullah Han Medresesi, Seyid Alaaddin türbesi, Muhammed Emin Han Medresesi, İçan Kale duvarı ve Palvan-Darvaza gibi tarihi eserleri ziyaret ediyoruz.

Erken öğle yemeğinin ardından yüzyıllarca, kervanların geçtiği ve hala tabi doğallığını koruyan Kızılkum Çölü'nü araçla geçerek Buhara'ya hareket ediyoruz.

 

Yolculuğumuz sırasında 480 km’lik 7 saat bir mesafeyi geçeceğiz.

Kızılkum Çölü adını zemini delip boy gösteren kilin adından alır.   Buhara şehrinin batısında yer alır. Dünyanın en büyük 11. çölüdür. Üzerinde kervanlarla ulaşım devam ediyor.

Buhara'ya ulaşıyoruz .Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 

5.GÜN:   10  Nisan SALI          ( BUHARA) 

Otelde kahvaltının ardından Buhara'yı dolaşmaya başlıyoruz. Buhara hala antik yolların ihtişamını taşıyan bir şehir. Kırmız rengin yoğun olduğu halıları ile ünlü. Kırmızı renk önemli çünkü İslamiyet öncesi Zerdüştlük döneminde insanlar güneşe ve ateşe tapıyorlardı.

Buhara 2500 yıllık bir yerleşim yeri. Orta Asya’nın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi. Pazarları şehri canlı kılıyor ve bir cazibe merkezi haline getiriyor.

Şehri dolaşırken ; Dünyada Buhara’yı eşsiz manevi bir şehir kılan ; Registan meydanı , İsmail Samani türbesi, Magaki Attari türbesi, Eyyüb Peygamber çeşmesi ve türbesi, Uluğ Bey medresesi, Ark kalesi, Lebi Havuz camii, Poyi Kalon kompleksi: Kalyan minaresini, Kalyan camisini ,Mir Arap medresesi, Kalan türbesi, Sitarai-Mahi-Hasa gibi tarihi mekanların ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğiden sonra Seyyid Emir Külal türbesi, Bolo-Khauz camisini ziyaret ediyoruz. Alışveriş için serbest zaman.  Divanbegi medresesi’ni ziyaret ediyoruz.

Gezi süremiz yaklaşık 7 saat  Daha sonra otelimize dönüyoruz.  Geceleme Buhara’da otelimizde.

 

6.GÜN:  11 Nisan ÇARŞAMBA       ( BUHARA – SEMERKANT)   

Kahvaltı sonrası şehri dolaşmaya devam ediyoruz. Kalan yerlerin gezilmesi ve serbest

zaman. Chor-Minor medresesini, Buhara emirinin yazlık sarayını, Bahauddin Şah-i Nakşibendi ve valideleri'nin türbeleri'ni ziyaret ediyoruz.

Saat 15.00 pm de  Semerkant’a gitmek için tren istasyonuna hareket ediyoruz. Afrosiyob hızlı treni ile saat 15.50 de Buharadan ayrılıyoruz. Semerkant’a varış saatimiz 17.30 da.

Akşam yemeği ve geceleme Semerkant’ta otelimizde.

 

 

7.GÜN:  12 Nisan PERŞEMBE       (  SEMERKANT)      

Otelde sabah kahvaltısının ardından Semerkant şehrini gezmeye başlıyoruz. Şehir ipek yolu üzerindeki en önemli ticaret merkezlerinden bir tanesi.

14 ve 15. Yüzyıllarda Cengiz’in yıktığı , Timur’un ise yeni baştan yaptırdığı muhteşem bir şehir.İpek yolunun masalsı şehirlerinden bir tanesi. Timur imparatorluğunun başkenti.

Günümüzde hala dünyadaki bilime ışık veren buluşların yapıldığı Semerkant şehrinde bulunan Registan meydanı: Uluğ Bey Medresesi, Şirdar Medresesi, Tilla Kari Medresesi, Bibi Hanım Türbesi, Şahi Zinda Türbesi, Ruhabad Türbesi, Hazret Hızır camii ve Hazret Daniyar Türbesi’nin ziyaret edilmesi.  Emir Timur ve Timurluların anıt mezarlarının bulunduğu  Gur-I Emir türbesi, Hazret Hızır camii ve Hazret Daniyar Türbesi gibi mekanların ziyaret ediyoruz.

Gezi süremiz yaklaşık 6 / 7 saat.Akşam yemeği ve geceleme Semerkant’ta otelimizde

 

8.GÜN :  13 Nisan  CUMA            (SEMERKAND - TAŞKENT)

Sabah kahvaltısı sonrasında yine Timur’un bu muhteşem şehrini dolaşmaya devam ediyoruz.Ali Kuşçu’nun müdürlük yaptığı Uluğ Bey Rasathanesi’ni ziyaret ederken Semerkant’ın neden Doğu Rönesansı’nın merkezi olduğunu daha iyi anlayacağız.

Alışveriş için serbest zaman

Saat 16:00’te Semerkant tren garına gidiyoruz. Saat 17:00’te hareket eden hızlı trenle

( Afrosiyob ) 350 km lik bir mesafeyi aşıp, saat 19:10’te Taşkent’e varıyoruz. Orada aracımızla otele transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Taşkent’te otelimizde.

 

 

9.GÜN :  14  Nisan   CUMARTESİ          ( TAŞKENT - MARGİLAN  - FERGANA)

Bu gün sabah erken kahvaltı sonrası eşyalarımızı topluyor ve saat 07.00 am de otelden ayrılıyoruz. Taşkent Tren istasyonuna transfer oluyoruz.

08.05  Uzbekistan hızlı treni ile Taşkent’ten ayrılıyoruz. Yaklaşık 4,5 saat sürecek bir yolculuktan sonra 12.50 pm te Margilan’a ulaşıyoruz.

Öğle yemeği sonrası ; Burada Said Akhmad-Khoja medresesini ziyaret ediyoruz. medrese uzun yıllardır ipek ve halı üreticisi ustaların merkezi konumunda. Oradan geleneksel pazara yürüyoruz.Margilan’ da yüzyıllardır ipek halı üretimi yapılıyor ve iki fabrika var. Birisi geleneksel usullerle ,diğeri modern makinalarla üretim yapıyor.

Biz geleneksel eski yöntemlerle üretim yapan  Yodgorlik fabrikasını ziyaret edeceğiz ve geleneksel üretim şeklini göreceğiz. Bu üretim merkezinin mağazasından istenilen yüzde yüz ipek ürünler alınabilir.

Daha sonra Margilan’dan ayrılıp Fergana şehrine oradan Ahmet Al Fargani parkına ve heykelinin olduğu yere geçiyor ve ziyaret ediyoruz. Sonra otelimize yerleşiyoruz. Fergana şehrinde dolaşıyoruz.Konaklama ve akşam yemeği Fergana’da.

 

 

10.GÜN   ;  15 Nisan PAZAR    (FERGANA - RİSHTON - HOKAND - TAŞKENT)

Sabah 08.00 - 09.00 arasında kahvaltımızı yapıyor ve eşyalarımızı yanımıza alarak 09.30 gibi turumuza başlıyoruz. Aracımızla önce Rishton şehrine gidiyoruz. 55 km 1 saatlik bir yolculuğumuz olacak. Rishton uzun zamandır seramik üretim merkezi. Orada çok meşhur seramik ustası Rustam Usmanov’un sermaik üretim atölyesine gidiyoruz. Orada çalışmaları ve ufak seramik müzesini görüyoruz.

Daha sonra aracımızla Hokand’a geçiyoruz. Burası eski Hokand hanlığının merkezi.

Kokand şehrinde Khudoyar Han sarayını, Jami camisini ve Norbut- Biy medresesini gezeceğiz.

Daha sonra 16.00 da tren istasyonuna geçiyoruz.

17.00 de Uzbekistan treni ile Hokand’dan ayrılıyoruz.

21.00  Taşkent’e varış saatimiz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 

11.GÜN  ;  16 Nisan PAZARTESİ   /  DÖNÜŞ          ( TAŞKENT - İSTANBUL)

 

Otelimizden sabah 03.00 am da ayrılıyoruz. Hava alanına transfer oluyoruz.

Özbekistan Havayollarının  HY 271 sefer sayılı uçuşu ile saat 05.35  ’am de Istanbul’a uçuyoruz. İstanbula ulaşma saatimiz 09.00 am. Turumuzun sonu.

 


 

Tur fiyatına dahil olanlar    ;

 

Otel konaklamaları     ;                  Toplam  9 gece

Taskent             Ramada                       4*      3 gece

Hiva                   Asia Hiva                     4*      1 gece

Buhara             Asia Buhara Hotel     4*      2 gece

Semerkant      Hotel Emir Khan        4*      2 gece

Fergana           Asia Fergana               4*      1 gece

 

Ulaşım  ;

Nukus - Hiva             araçla

Hiva - Buhara           araçla

Buhara - Semerkant                         Afrosiyob    hızlı tren bileti

Semerkant - Taşkent                         Afrosiyob     hızlı tren bileti   

Taşkent- Margilan - Fergana             Uzbekistan   hızlı tren bileti      

Fergana - Rishton -Hokand -Taşkent   Uzbekistan   hızlı tren bileti  

 

Yemekler        10 Kahvaltı + 9 Akşam yemeği + 1 Öğle yemeği

 

Tüm Müze ve tarihi yerlerin giriş ücretleri

Klimalı araçlarla seyahat

Özbekistan vize davetiyesi

Tüm seyahat boyunca Türkçe bilen profesyonel rehber gruba eşlik edecek.

Havaalanına şehir arası transferler

Yurt dışı seyahat sigortası

 

Tur fiyatına dahil olmayanlar ;

 

Yemekler    8 öğle yemeği

Uçak Biletleri ;

Uluslararası ;  İstanbul - Taşkent - İstanbul gidiş , dönüş Özbekistan Hava Yolu  ve

Özbekistan içi ;  Taşkent - Nukus  Özbekistan Havayolu Uçak bileti

Şahsi harcamalar, bahşişler

Müze ve ören yerlerindeki fotoğraf makinası ile çekim ücretleri ( cep telefonu ile yapılan çekimler ücret dışıdır. )

Özbekistan vize ücreti  70 USD ( Konsolosluğa doğrudan ödenen )

Yurt dışı çıkış harcı

 

 

 

 

TUR FİYATI :

Tur fiyatı : 1350 USD

İki kişilik odada kişi  başı  ücreti

Tek kişi konaklama ücreti farkı: 400 USD

Tursab Extway
TSSF Extway
PADI EXTWAY
CMAS Extway
Türkiye Oryaantirink Federasyonu

© 2016 Ekstrem Doğa Sporları Turizm Eğitim Danışmanlık Tic.Ltd.Şti. All Rights Reserved.Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.Proudly created by Ersen Altun