• Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

Wing Tsun (WT) Eğitimi

Wing Tsun yakın savunmanın planlanmış en etkili şeklidir. Wing Tsun`da savunma rakibin hareket ve tahminlerini boşa çıkarıp onun anlık şaşkınlığından yararlanarak rakibi etkisiz hale getirmek demektir.
Wing Tsun yapabilmek için bedenin atletik bir yapıda olmasına gerek yoktur.Zayıf insanların kendilerini günümüz modern toplumlarındaki tehlikelerden koruması ancak Wing Tsun ile sağlanabilir.
Wing Tsun öğrenirken yapılan temel teknikler vücutta bulunan kuvvetin azami biçimde kullanılmasına yardımcı olur.Vücutta bulunan kuvveti temel teknikler yapmak için kullandığımızda tekniklere kuvveti en etkili şekilde nasıl uygulayabileceğimizi bize Wing Tsun öğretir.
Wing Tsun tecrübeli dövüşçüler içinde sürprizler ve teknik zenginliklerle dolu bir sistemdir.

WING TSUN-(WING CHUN) NEDİR?

WING TSUN (Wing Chun)  zihinsel ve duygusal otokontrol yeteneğini geliştiren, mükemmel bir hız ve güç kazandıran Güney Çin kökenli bir dövüş sanatıdır. Büyük Usta Ip Man (1893-1972) tarafından aktif olarak tanıtılan ve Ip Man ‘ın 1949 yılında Hong Kong’a gelişinden sonra yayılan Wing Chun, ilk olarak Hong Kong, Macau ve Taiwan’da gelişmiştir. Günümüzde dünyanın önemli ülkelerinde yüzbinlerce insan tarafından çalışılmaktadır. Ip Man’ın Wing Chun yolculuğu Usta Chan Wa Shun’la başlamıştır. Ip Man,  Usta Chan Wa Shun ‘un doğrudan ders verdiği resmi öğrencisidir. Usta Chan Wa Shun tüm hayatı boyunca 16 kişiye Wing Chun eğitimi vermiştir.
Ip Man Çin’li öğrencilerden başkasına Wing Chun öğretmemiştir. Ama onun öğrencileri Wing Chun Kung Fu bilgilerini dünyanın geri kalanına paylaşmışlardır.  En ünlü öğrencisi ünlü bir dövüş ustası ve film yıldızı olan Wing Chun’u kendi Jeet Kune Do dövüş sisteminde şekillendiren Bruce Lee’dir.
Kişinin kendisini saldırılara karşı etkili bir şekilde koruması çok önemlidir. Ama daha önemli olan şey insanın iradesini ve duygularını kontrol altında tutabilmesidir. Wing Chun prensipleri kişiye sadece iyi bir dövüşçü olmayı değil, egodan uzak , sabırlı ve iyi bir insan olmayıda öğretir

 Fiziksel Gelişime Etkileri:
Wıng Tsun (Wing Chun) programları kişiye çok iyi bir fiziksel denge kazandırır. Kas ve kemik yapısını sağlıklı ve dayanıklı bir hale getirir. Ayrıca kemik özgül ağırlığını ve bağ dokuların esnekliğini artırarak baskı ve gerginliklere karşı güçlendirir. Wing Chun teknikleri düzenli olarak uygulandığında bedenin fiziksel performansının artmasının yanında iç organlarının çalışma fonksiyonlarınıda geliştirir. Kalp ve dolaşım sistemi daha güçlü hale gelir. Enerji seviyesi artar.Böylece orta ve yüksek şiddetteki bir çok hareket en verimli şekilde yapılır. Denge,Motor becerlerin gelişmi,analitk düşünme,Vücut koordinasyonu vb. özellilkerin gelişmesinde , küçük yaşta başlayanlar için çok faydalıdır. Öğrenci  formu (Siu Lim Tao Form) kişiye   temel tekniklerin doğru bir şekilde kullanımını öğretmesinin  yanında , fiziksel özelliklerin gelişimindede oldukça faydalıdır.


 

Anti – Stres:
Günümüzün en önemli sorunlarından biri strestir. Bu negatif duygunun artması kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkilemesinin yanında fiziksel sorunlarada  yol açar. Wing Chun’ da bedenin ruhsal yönden dengesini sağlayan özel eğitim programları sayesinde stres daha kontrol edilebilir bir hale gelebilmektedir. Özellikle dövüş sırasında kişi psikolojik baskı , gerilme ve  stres altında kendini daha rahat ve güçlü hisseder.

Wİng Chun’ da mistik unsurlarla süslenmiş gerçek yaşamdan kopuk bir felsefi anlayış yoktur. Düşünceye ve sosyal yaşama yönelik çok farklı bakış açıları vardır. Bu prensipler yaşamım içerisinde efektif olarak kullanılabilir. Wing Chun kişiye bedensel ve ruhsal olarak kendini tanımayı, sınırlarını zorlamayı ve sorunlara karşı mücadele etmeyi öğretir.  Kendini her anlamda tanıyan ve sınırlarını bilen kişinin iç huzura ulaşması daha kolaydır.


 

Korku ve Öfke Kontrolü:
Çinliler korku ve öfke gibi duyguları  ikiz yıkıcılar olarak adlandırmaktadır. Dövüş anında bu gibi olumsuz duyguların kontrol altında tutulması gerekir. Dövüş başladığında bir çok insan fiziksel ve zihinsel olarak gerilir. Baskı altında bilinç kaybolur  ve kontrolsüz güç kullanılır.  Korku ve öfke kontrolünü yapamayan kişiler dövüş başladığında fiziksel ve zihinsel olarak gerildiği için her şeyi analiz etmeye başlar. Bu çözümsel süreç zamanın bol olduğu durumlarda yararlıdır ama hayatın hızlı hareketlere bağlı olduğu durumlarda asla işe yaramaz.

Wing Chun en hızlı öğrenilebilen çok kısa sürede sonuca götüren bir dövüş sistemidir. Bunu temel nedeni içgüdülerin kontrol altında tutulabilmesidir.Kavgadan önce durum analizi yapmak içgüdülerin yenilmesine neden olur. Wing Chun’ da  içgüdülerimizi ve  reflekslerimizi etkili kullanabilmemiz için bir çok yöntem öğretilir. Kişi daha kararlı ve sakin olur. Akılcı olmayan kendine hiçbirşey kazandırmayacak kavgalardan uzak durur.

Tursab Extway
TSSF Extway
PADI EXTWAY
CMAS Extway
Türkiye Oryaantirink Federasyonu

© 2016 Ekstrem Doğa Sporları Turizm Eğitim Danışmanlık Tic.Ltd.Şti. All Rights Reserved.Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.Proudly created by Ersen Altun