• Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Yamaç Paraşütü Single ve Tandem olarak iki şekilde yapılmaktadır.Single uçuş Pilotun paraşütünü tek başına kontrol etmesi anlamına gelmektedir. Tandem uçuş ise Bir pilotun ve birde yolcunun olduğu uçuş anlamına gelmektedir.Tandem uçuşlarda pilot paraşütü kontrol ederken,yolcu yada etrafı seyretmek kalmaktadır.
Bu nedenle single uçuşlar için belli bir eğitim alınması gerekmektedir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ EĞİTİM SİSTEMİ

Tüm eğitim programlarımız 4 aşamada düzenlenmektedir.
1- Sınıf içi teorik eğitim
2- Yer çalışmaları
3- Uygulama uçuşları
4- Sınav uçuşu

Sınavlar: Üç kısımda yapılır. 1.Yazılı teknik bilgi sınavı, 2.sözlü acil durum sınavı 3. uçuş sınavı
Yazılı Sınav: 10 sorulu bir sınavdır. % 80 başarı gösteren yer çalışmalarına katılır.
Sözlü Acil Durumlar Sınavı: Eğitmen tarafından sorulan 3 soruya ve kendilerine verilen bir senaryoya tam doğru cevap vermeleri mecburidir. % 100 başarı gösteren uygulama uçuşlarına katılır.
Uçuş Sınavı: Uçuşlarını tamamlayan Adaylar, eğitmen önünde eğitmenin müdahalesi olmadan sınav uçuşunu gerçekleştirir. % 80 başarı gösteren belgesini almaya hak kazanır.

Ögrenci Pilot Eğitimi

Yamaç paraşütüne ilk olarak başlıyacak arkadaşların alması gereken temel eğitimdir.

Ders Programı :
4 teorik ders 5 uygulama olarak verilmektedir.

Teorik Derslerde ; Yamaç Paraşütü nedir, Yamaç Paraşütünün yapısı ve kısımları, Uçuş tekniği, Aerodinamik, Hava trafik kuralları, Meteoroloji bilgisi, Acil durumlar dersleri verilmektedir.
Uygulama Derslerinde ; Yer çalışması (uygun kalkış tekniği ve canopy kontrolünün kazandırılması) Uçuş öncesi kontroller, Kalkış ve uçuş sırasında tam kontrollü olunması, Dönüş kontrolleri, uygun iniş yapılacak olan 5 uçuşla birlikte kazandırılacaktır.
Uçuşlar 30 ila 100 metre yükseklikteki tepelerden yapılmaktadır.
5 uçuşunu tamamlayan öğrenciler istedikleri taktirde okulumuzun uçuş faaliyetlerine ücretsiz olarak katılıp uçuş sayılarını arttırabilirler.

Pratik Uçuş eğitimleri; Hava şartlarına bağlı olarak Kilyos, Abant, Çatalca veya Ankara Gölbaşında yapılacaktır.

Klup Pilotu Eğitimi

Yamaç paraşütü ögrenci pilot eğitimini almış ve en az 10 uçuş yapmış olan öğrencilerin alabilecegi bir geliştirme eğitimidir.

 

Ders Programı :

5 teorik ders 5 uygulama olarak verilmektedir.

 

Teorik Derslerde ; Malzeme bilgisi, Makro - Mikro meteoroloji, Yamaç seçimi, Yelken uçuşu, Stabil olmayan uçuş teknikleri, Ters kalkış, Yan rüzgarda kalkış, Hedef inişi, Yedek açma, ilk yardım dersleri verilmektedir.

 

Uygulama Derslerinde; Ters kalkış pratiği, yan rürgar kalkış uygulaması, yelken uçuşu 180 derecelik dönüş ve hedef inişi uygulamaları yapılacak olan 10 uçuşla birlikte kazandırılacaktır

 

5 uçuşunu tamamlayan öğrenciler istedikleri taktirde okulumuzun uçuş faaliyetlerine ücretsiz olarak katılıp uçuş sayılarını arttırabilirler.

Pilot Eğitimi

Yamaç paraşütü eğtiminin son aşaması olup klüp pilot eğtimini tamamlayan öğrencilerin alabileceği ileri uçuş tekniklerini kapsayan bir tekniktir.

Ders Programı :
4 teorik ders 5 uygulama olarak verilmektedir.

Teorik Derslerde ; sabit olmayan uçuş teknikleri, Termik uçuş teknikleri, Seyrüsefer uçuşları verilmektedir.

Uygulama Derslerinde; Termik uçuş uygulaması, Kalktığı tepeye iniş uygulaması, Seyrüsefer uygulaması, 360 derecelik dönüş, Nokta inişi uygulamaları yapılacak olan 5 uçuşla kazandırılacaktır.

Tursab Extway
TSSF Extway
PADI EXTWAY
CMAS Extway
Türkiye Oryaantirink Federasyonu

© 2016 Ekstrem Doğa Sporları Turizm Eğitim Danışmanlık Tic.Ltd.Şti. All Rights Reserved.Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.Proudly created by Ersen Altun